Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/reiwtalizacja-murow-calosc.jpg Dożynki Województwa Pomorskiego w tym roku w Debrznie. Znamy już termin

Dożynki Województwa Pomorskiego w tym roku w Debrznie. Znamy już termin

Fot. materiał prasowy Debrzna
10.02.2022
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
AUTOR
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
10.02.2022

Tegorocznie dożynki wojewódzkie odbędą się 18 września 2022 r. w Debrznie. Rozpoczęły się już przygotowania do rolniczego święta. Będzie uroczysta msza święta, koncerty, w centrum miasta nie zabraknie straganów z regionalnymi przysmakami. Tradycyjnie odbędzie się też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

W ubiegłym roku dożynki wojewódzkie odbyły się w Pelplinie.

Dożynki w Debrznie

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu.

– Bardzo chcieliśmy zorganizować dożynki w Debrznie. Starliśmy się o to od dwóch lat, wcześniej wyprzedził nas Pelplin, ale w końcu udało się. Zwłaszcza, że dożynki mają u nas długą tradycje – mówi burmistrz Debrzna Wojciech Kallas. – To będzie wielkie rolnicze święto, bo połączymy dożynki wojewódzkie, gminne i powiatowe – dodaje burmistrz.

Dożynki wojewódzkie odbędą się w centrum miasta.

– Zamkniemy dwie jednokierunkowe ulice w rejonie centrum, dzięki temu w jednym miejscu będziemy mieli scenę, obok staną jarmarczne stragany, na których nie zabraknie lokalnych przysmaków. W pobliżu będzie też parking. Na pewno program dożynek będzie atrakcyjny. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy – dodaje burmistrz Debrzna.

Wielkie rolnicze święto

Dożynki mają długą historie.

– To zwieńczenie ciężkiej całorocznej pracy rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy. To wielowiekowa polska tradycja, która świadczy o naszej tożsamości kulturowej. W ten sposób dziękujemy za wszelkie plony – podkreśla Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Debrzno to miejsce na pograniczu województw, gdzie występuje mieszanka kulturowa. Warto poznać kulturę tego regionu – dodaje Sarnowski.

Dożynki tradycyjnie rozpocznie uroczysta msza święta, a stałym punktem programu jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.