Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/2c2c0536-13f1-42a2-a8de-b46894b5475a.jpg Dorota Kolak profesorką sztuk filmowych i teatralnych. Gratulujemy!

Dorota Kolak profesorką sztuk filmowych i teatralnych. Gratulujemy!

Dorota Kolak. Fot. materiał prasowy Teatru Wybrzeże
23.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
23.05.2023

Wybitna aktorka Teatru Wybrzeże Dorota Kolak-Michalska została uhonorowana tytułem profesora w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne przez prezydenta RP.

Dorota Kolak jest żoną aktora Igora Michalskiego i matką aktorki Katarzyny Z. Michalskiej.

Wszechstronnie utalentowana

Studiowała w krakowskiej szkole teatralnej, którą ukończyła w 1980 r. W tym samym roku zadebiutowała w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku związała się w 1982 r. Zagrała w nim wiele ważnych ról. Pracowała z Adamem Orzechowskim, Krystyną Jandą, Adamem Nalepą, Janem Klatą i Krzysztofem Warlikowskim. Ponadto, gra w warszawskiej Polonii, Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, przebiera w propozycjach filmowych. Tomasz Wasilewski specjalnie dla niej napisał główną rolę w najnowszym filmie. Mogłaby pracować w każdym polskim teatrze. Ale jak podkreśla właśnie w Gdańsku, znalazła swoje miejsce. Dorota Kolak jest laureatką wielu nagród aktorskich uzyskanych na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Została też wyróżniona Srebrnym Medalem Gloria Artis, a w 2019 r. została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej. Od 1991 r. jest wykładowczynią w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczy: scen klasycznych, współczesnych, wiersza, plastyki ruchu scenicznego i piosenki. Na Wydziale Śpiewu Solowego wyreżyserowała kilkanaście dyplomów operowych. Wykłada też w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Czas wolny spędza w domu na Kaszubach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.