Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/Plener-Kowalski-w-Swolowie.jpg Do Swołowa przyjadą kowale z całej Polski. To będzie najgorętsze miejsce na Pomorzu

Do Swołowa przyjadą kowale z całej Polski. To będzie najgorętsze miejsce na Pomorzu

Mat. prasowy MPŚ w Słupsku
02.08.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
02.08.2022

W zagrodzie przy kuźni na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zorganizowany zostanie kolejny plener kowalski. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć wyroby kowalstwa artystycznego, różne techniki i sposoby kucia metalu oraz wytapianie tajemniczego bułatu. Impreza potrwa od piątku do niedzieli, 5-7 sierpnia 2022 r.

Tegoroczny plener kowalski w Swołowie to wyjątkowe spotkanie nowego pokolenia polskich kowali. Przez trzy dni będą oni pokazywać zwiedzającym, czym zajmują się na co dzień, a przede wszystkim co wyrabiają przy pomocy tradycyjnych narzędzi kowalskich.

Co w programie?

Miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę trzydziestu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. W zabytkowej muzealnej kuźni oraz wokół niej rozstawione zostaną ich paleniska i kowadła, na których wykuwane będą nie tylko przedmioty codziennego użytku: gwoździe, podkowy czy noże, ale również ozdoby, w tym świeczniki. W ramach wspólnej pracy kowale wykonają też m.in. stelaże do aranżacji nowej wystawy stałej muzeum „Swołowo. Historie (nie)oczywiste”.

Z pewnością niezwykłą popularnością cieszyć się będzie pokaz wytapiania bułatu. Ostrza wykonane z tego materiału słynęły niegdyś z doskonałej jakości, charakteryzowały się niesamowitą twardością przy jednoczesnej elastyczności. Niestety technologia jego produkcji zaginęła. Współcześnie próbowano ją odtworzyć, ale okazało się to ekstremalnie trudne. Umiejętność wytopu bułatu posiada obecnie tylko kilka ludzi na świecie.

.

Plener kowalski w Swołowie

  • 5-7 sierpnia 2022 r., piątek-niedziela, godz. 10.00-18.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
  • Zagroda nr 14, Swołowo

Podczas imprezy odbędzie się też mały kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) wspólnie ze stowarzyszeniem Forum Kowalskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.