Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_9872-scaled.jpg Do Równego i Zaporoża. Kolejne karetki z Pomorza pojadą na Ukrainę

Do Równego i Zaporoża. Kolejne karetki z Pomorza pojadą na Ukrainę

Fot. Aleksander Olszak
06.06.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
06.06.2023

Dwie w pełni wyposażone karetki ze słupskiego pogotowia, wraz ze specjalistycznym sprzętem medycznym przekazanym przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka sp. z o.o. w Słupsku, trafią do Zaporoża i Równego na Ukrainie. To piąty i szósty ambulans, które zostały podarowane stronie ukraińskiej od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.

W przekazaniu karetek, które odbyło się  6 czerwca 2023 r. uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz konsul generalny Ukrainy Ołeksander Plodostyi.

Dwie karetki

Do Równego i Zaporoża trafią dwie karetki ze słupskiego pogotowia. Są to ambulanse marki Mercedes. Ich stan jest bardzo dobry. Są też doskonale wyposażone, m.in. w nosze Stryker, krzesełko transportowe Meber oraz deskę ortopedyczną dla dorosłych i nosze składane. Dodatkowo wraz z karetkami do walczącego o wolność kraju trafią pompy infuzyjne, aparat EKG i aparat USG. Łączna wartość przekazanego na Ukrainę sprzętu to ponad 363 tys. zł.

Samorząd wspiera Ukrainę

Przekazane 6 czerwca 2023 r. karetki to już piąty i szósty ambulans, jaki trafi na Ukrainę z Pomorza.

– Rosyjska agresja trwa już półtora roku. Dziś usłyszeliśmy o kolejnym bestialstwie Rosjan, o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. Jako samorząd województwa aktywnie wspieramy Ukrainę czy to wspierając uchodźców, przyjmując rannych czy także wysyłając sprzęt medyczną i pomoc humanitarną – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pierwsze tiry z pomocą humanitarną wyjechały już w pierwszej połowie marca 2022. Zimą 2023, kiedy nasiliły się ataki na infrastrukturę energetyczną przekazane zostały agregaty prądotwórcze.

– Do tego wysłaliśmy wyposażenie dla szpitali. Liczby sprzętu medycznego trudno nawet zliczyć – dodał marszałek.

Wzorem 2022 r. w tegoroczne wakacje zorganizowany zostanie również obóz dla dzieci z Ukrainy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.