Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Zdjęcie poglądowe. Przedstawia napis: HIV

 

“Koniec AIDS”

Jest to kampania społeczna, mająca na celu nakłonienie Polek i Polaków do badania się na obecność wirusa HIV. Polega na wprowadzeniu możliwości samodzielnego wykonania darmowego testu na obecność wirusa HIV w domu. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie.

 

O wirusie HIV

 • HIV to nie wyrok. Od lat 90. istnieją skuteczne leki, które zapobiegają rozwinięciu się wirusa w AIDS. W Polsce są refundowane w 100 proc.
 • Tylko co dziesiąty dorosły w Polsce zrobił kiedykolwiek w życiu test na obecność wirusa HIV. Od wielu lat zajmujemy pod tym względem niechlubne ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, mimo że testy od lat są nie tylko darmowe, ale i anonimowe.
 • Szacuje się, że co drugi nosiciel wirusa HIV w Polsce, nie wie, że jest zakażony. Tymczasem dane Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że liczba zakażeń wzrosła w 2019 roku o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
 • Wiele osób diagnozę poznaje dopiero, kiedy po bezobjawowej fazie zakażania – trwające od 8 do 10 lat – wirus HIV rozwija się w AIDS.
 • Największe ryzyko transmisji wirusa zachodzi w przypadku transfuzji krwi osoby zakażonej – chociaż w dzisiejszych czasach takie przypadki zdarzają się już niezwykle rzadko. Następny na liście jest poród. Na trzecim i czwartym miejscu znajduje się użycie tych samych igieł do zastrzyków dożylnych i podskórnych. I choć zakażenie podczas stosunku jest dopiero na 6. miejscu, jest dziś najczęstszą droga transmisji HIV. 

 

Jak się przebadać ?

Aby wykonać test na HIV samodzielnie w domu należy:

 1. Zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem: 800 14 14 23
 2. Powiedzieć doradcy/doradczyni ds. HIV, że “chcemy wykonać test na HIV w domu”
 3. Dowiedzieć się jak to zrobić
 4. Zapisać kod, który otrzymamy podczas rozmowy
 5. Aby zamówić test do domu należy kliknąć „zamów test” na stronie internetowej
 6. Użyć zapisanego kodu, wtedy test otrzymamy bezpłatnie

 

Testy są wysyłane pocztą, ważne, żeby przed ich zrobieniem zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania oraz materiałem video dostępnym pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=oraHFXCgPKI&t=153s

 

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o kampanii Koniec Aids i domowych testach na HIV na stronie internetowej http://www.projekttest.pl/