Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/IMG_2046-scaled.jpg Czym wyróżnia się Żelistrzewo? To najpiękniejsza wieś w województwie pomorskim

Czym wyróżnia się Żelistrzewo? To najpiękniejsza wieś w województwie pomorskim

Fot. Jacek Sowa/UMWP
03.10.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
03.10.2023

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Tytuł tej najpiękniejszej zdobyło Żelistrzewo w gminie Puck. Kolejne miejsca na podium zajęły: Nadziejewo w gminie Czarne oraz Lubochowo w gminie Stary Dzierzgoń. Nagrodzona została także najpiękniejsza pomorska zagroda, która znajduje się we wsi Nowa Cerkiew w gminie Ostaszewo.

Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Gala odbyła się 3 października 2023 r.

Kilka słów o konkursie

Konkurs Piękna Wieś Pomorska organizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego.

–To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze, pomorskie wsie. To dzięki niemu łamiemy stereotypy, że wieś odstaje od miast – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Udowadniamy, że dobre miejsce do życia to nie tylko duże miasta – dodał.

Konkurs to również okazja do promocji swoich miejscowości wśród mieszkańców regionu.

– Warto pamiętać, że za pięknymi wsiami stoją aktywni mieszkańcy, którzy dbają o swoje małe ojczyzny – podkreślał marszałek.

Nagradzane są nie tylko wsie, ale i najpiękniejsze zagrody. Najpiękniejsza wieś za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała 30 tys. zł, a gospodarze najpiękniejszej zagrody dostali 5 tys. zł. W 2023 r. w etapie wojewódzkim wzięło udział 15 wsi i 13 zagród. Wybór był trudny. A kto otrzymał nagrody i wyróżnienia?

Oto Żelistrzewo

Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł najpiękniejszej pomorskiej wsi zdobyło Żelistrzewo To spora miejscowość znajdująca się w gminie Puck w powiecie puckim. Czym urzekła komisję? Wieś jest nie tylko pięknie położona. Doceniona została m.in. aktywność mieszkańców, dbałość o otoczenie i znajdującą się we wsi infrastrukturę rekreacyjną.

– To wszystko to zasługa naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. A to wyróżnienie to dla nas będzie dodatkowa zachęta, aby nasza mała ojczyzna była jeszcze piękniejsza – mówił Szymon Dettlaff, sołtys Żelistrzewa.

Nadziejewo i Lubochowo

Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Nadziejewo, które znajduje się w gminie Czarne. Nagrodą było 20 tys. zł. Na trzecim miejscu podium uplasowała się wieś Lubochowo w gminie Stary Dzierzgoń. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Kłączno (gmina Studzienice), Brachlewo (gmina Kwidzyn) oraz Miłobądz (gmina Tczew).

 

Najpiękniejsza zagroda

Drugą konkursowa kategorią jest najpiękniejsza zagroda. W 2023 r. do konkursu zgłoszonych zostało ich 13. Tytuł „tej najpiękniejszej” oraz 5 tys. zł. zdobyła zagroda Ewy i Adama Adamczyk z Nowej Cerkwi w gminie Ostaszewo. Drugie miejsce zajęło gospodarstwo państwa Mirosławy i Andrzeja Twardowskich z Lubochowa w gminie Stary Dzierzgoń a trzecie zagroda państwa Hanny i Adama Buza z miejscowości Nieżywięć w gminie Człuchów. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia, które otrzymały zagrody z miejscowości: Windorp (gmina Brusy), Będomin (gmina Nowa Karczma) oraz Nowa Cerkiew w gminie Morzeszczyn.

Wszystkie zdjęcia Jacek Sowa/UMWP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.