Z okazji setnej rocznicy powstania Wolnego Miasta Gdańska zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja. Obrady naukowców z Polski, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii potrwają trzy dni. Transmisje z Dworu Artusa oraz Europejskiego Centrum Solidarności będzie można śledzić w internecie.
Wydarzenie było planowane na stulecie powstania Wolnego Miasta Gdańska, przypadające w 2020 r., ale ze względu na czas pandemii odbędzie się dopiero teraz.
– Mamy nadzieję, że nasza konferencja pozwoli zrozumieć, dlaczego obecność niewielkiego postwersalskiego tworu politycznego na mapach świata była niechcianym kompromisem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Historia i symbolika Wolnego Miasta
Konferencja rozpocznie się w czwartek, 4 listopada w gdańskim Dworze Artusa. Natomiast w piątek i sobotę przeniesie się do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.
Obrady otworzy koncert Cappelli Gedanensis, która wykona kameralne utwory dwóch XX-wiecznych kompozytorów: Johannesa Hannemanna (1902-1945) i Henryka Hubertusa Jabłońskiego (1915-1989). Debatę inauguracyjną poprowadzi Basil Kerski, a udział w niej wezmą dwaj badacze dziejów Gdańska: dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku i prof. dr hab. Peter Oliver Loew z Uniwersytetu Technicznego Darmstadt (Niemcy).
Drugiego dnia słuchacze będą mieli okazję wysłuchać referatów, których tematyka jest niezwykle szeroka – od symboliki i konstytucji WMG, przez polską politykę wobec WMG i kwestie gospodarcze, aż po przybliżenie dziejów Danziger Werft, czyli międzywojennej stoczni gdańskiej i jej polskich pracowników. Omówiona zostanie także historii radia WMG oraz dzieje walki europejskich wywiadów w międzywojennym Gdańsku.
Trzeci dzień konferencji rozpocznie się od spojrzenia na inne europejskie wolne miasta, a w XX w. były nimi choćby Kłajpeda czy Triest. Na zakończenie przyjdzie czas na refleksję nad trwaniem i symboliką WMG, w tym także na pokazanie obrazu miasta w autobiografiach autorów pochodzenia żydowskiego.
.
„Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920-1939”
4 listopada 2021 r., czwartek
Muzeum Gdańska: Dwór Artusa, Długi Targ 43-44
Rejestracja uczestników obrad w Dworze Artusa odbywa się drogą mailową: czwartki@muzeumgdansk.pl
5-6 listopada 2021 r., piątek-sobota
Europejskie Centrum Solidarności: biblioteka, pl. Solidarności 1
Wstęp na obrady w ECS jest wolny.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest TUTAJ.
Transmisje obrad będzie można śledzić na stronach internetowych: gdansk.pl oraz ecs.gda.pl