Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/MG_7060-scaled.jpg Czy w Górach Stołowych mieszkają duchy? Jak podążać ich śladami? Nowa wystawa w Ustce

Czy w Górach Stołowych mieszkają duchy? Jak podążać ich śladami? Nowa wystawa w Ustce

Fot. Przemysław Mirecki
03.06.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
03.06.2024

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę fotografii Przemysława Mireckiego „W poszukiwaniu ducha gór". Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, w środę 5 czerwca. Ekspozycję można oglądać do 18 czerwca 2024 r.

Wystawa odbywa się w ramach Galerii Jednego Dnia.

Góry inne niż wszystkie

Wędrowanie po Górach Stołowych nie przypomina klasycznej wspinaczki na szczyty i schodzenia w doliny. Trzeba – nieraz dosłownie – przeciskać się pomiędzy skałami, które wydają się specjalnie tak ułożone, żeby pozostawić tylko wąskie i niskie przejście dla wtajemniczonych. Na szczęście są tablice wskazujące bezpieczne ścieżki i kierunki. Ale skąd się wzięły tak przedziwne formacje olbrzymich głazów?

A może powstały z legendy?

Naukowcy mówią, że historia Gór Stołowych zaczęła się po górnej kredzie, potem wypiętrzenia w oligocenie i pliocenie.

– Nie jestem geologiem – mówi Mirecki. –  Mogło być również tak, że to duch gór porozrzucał skały w wielkiej złości. Rzepiór wpadał w gniew za każdym razem, kiedy usłyszał swoje przezwisko „Liczyrzepa”. To prześmiewcze określenie, niczym drugie imię, przylgnęło do niego po historii z księżniczką Emmą. Zakochał się w niej bez wzajemności i zamknął w niedostępnej wieży. Kiedy powiedziała, że tęskni za rodziną, przyniósł jej rzepy i obiecał, że każda rzepa zmieni się w kogo lub w co księżniczka zechce. Wszystko po to, żeby nie czuła się samotna. Emma obmyśliła plan ucieczki i wysłała ducha gór po więcej rzep. Tłumaczyła, że ma dużą rodzinę i wielu przyjaciół. Kiedy duch wyruszył na poszukiwanie, księżniczka zmieniła największą rzepę w skrzydlatego rumaka i uciekła z wieży. Wielki żal i złość ducha gór do dzisiaj rozbrzmiewa w wichurach, burzach i ulewach w tej okolicy. To tylko jedna z wersji. Inną przyczyną powstania zwalisk skalnych mogła być chęć ukrycia licznych skarbów przed oczami ludzi. Co prawda złota i drogich kamieni pilnuje dwanaście najsilniejszych i najodważniejszych krasnali z Karkonoszy, ale ostrożności nigdy za wiele. Osuwiska mogły się również pojawić w trakcie wielkiego sporu Karkonosza (to kolejne z imion Rzepióra) z Władcą Tatr. Nie wiadomo – opowiada.

Góry oczami Mireckiego

Opowiada, że pojechał w Góry Stołowe z nutą nadziei, że usłyszy jakieś – choćby odległe – echo tych dawnych wydarzeń, ślad Rzepióra, jego śmiech albo złorzeczenie niesione wiatrem, cień szaty w rozwiewającej się mgle.

– Czy moje nadzieje się spełniły? Chodziłem wśród skał spowitych mgłą, niebo było pochmurne, a załamanie pogody nadeszło dość nieoczekiwanie. Ucieszę się, jeżeli dostrzeżecie Państwo na zdjęciach ten nastrój. Bo jeśli chodzi o ślad ducha gór. Może Wy go znajdziecie na tych fotografiach? Zapraszam do poszukiwań – dodaje Mirecki.

Przemysław Mirecki

Urodził się w 1965 r. w Słupsku. Nigdy jest zawodowym fotografem. Niedawno odszukał w jednej ze słupskich pracowni model aparatu, jaki dostał od rodziców w prezencie Ami 66. Możliwość utrwalenia chwili na obrazku bardzo przypadła mu do gustu. Fotografia towarzyszyła mu – z przerwami – w kolejnych okresach życia. Po 2000 r. przystąpił do grupy twórczej Fotoaktywni prowadzonej przez Zbigniewa Suligę w Słupskim Ośrodku Kultury. Z tej grupy wyłoniła się kilkuosobowa formacja Światłoczuli, której przewodził również Zbyszek. Działalność w Fotoaktywnych i Światłoczułych zaowocowała uczestnictwem w kilku wystawach zbiorowych. Był uczestnikiem plenerów i wystaw poplenerowych organizowanych przez stowarzyszenia fotograficzne w Zamościu, Horyńcu, Zakopanem, Łopusznej, Jarosławcu, Darłowie i Ustce. Od 2017 r. jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Aktualnie pełni funkcję prezesa w Oddziale im. Zbyszka Suligi w Słupsku. Jest to jego druga wystawa indywidualna.

„W poszukiwaniu ducha gór”

  • 5 czerwca 2024 r. godz. 17.00 – wernisaż
  • ekspozycję można oglądać do 18 czerwca 2024 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1
  • Ustka

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.