Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/89122605_10156689716550876_3888971094140387328_o.jpg Wnętrze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Czy nasz świat jest bezpowrotnie spustoszony? Trzecie spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Wnętrze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. źródło: Facebook/ GdanskiTeatrSzekspirowski
18.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.06.2021

Dyskusję poprowadzi Piotr Augustyniak, a jego gościem będzie prof. Zbigniew Mikołejko. Tematem rozmowy, inspirowanej „Hamletem” Szekspira, będzie Spustoszony świat. To trzecie spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski.

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 19.00 na żywo w GTS, ale też będzie transmitowane na kanale YouTube GTS oraz Facebooku. Bilety w cenie 5 zł.

Rozważania o świecie

Inspiracją dla rozmowy i prób odpowiedzi na nurtujące pytania będzie „Hamlet” Williama Szekspira.

– Coś jest nie tak z naszym światem. Bardzo nie tak. Wielu z nas ma poczucie, że otacza nas coraz większe spustoszenie. Wszystko, co wydawało się fundamentem, pewnikiem, niekwestionowaną wartością, zostaje zbanalizowane, obśmiane, zbrukane, skłamane – mówi Piotr Augustyniak, kurator cyklu Bezradność filozofa.

Podczas spotkania będzie zadane wiele pytań m.in. o to, czy da się żyć w poczuciu spustoszenia? Czy jest ono uczciwe? A może świat da się uratować? Czy też jest już za późno i trzeba ratować tylko siebie? Ale w jaki sposób? Protestując i działając, czy wewnętrznie emigrując? A może ulegamy czarnowidztwu i propagandzie katastrofy? A szansa na odrodzenie i pełnię życia czeka na nas w każdej chwili?

O cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle

Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Pierwsze spotkanie inspirowane szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcone było życiu i twórczości zmarłego w marcu 2021 r. profesora Jerzego Limona. Drugie, majowe dotyczyło zemsty i sprawiedliwości. Cykl jest wprowadzeniem do 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w trakcie którego odbędzie się finałowe spotkanie.

–  Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona – mówi Piotr Augustyniak. –  Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – zauważa Piotr Augustyniak.

O gościu i prowadzącym

Zbigniew Mikołejko – polski filozof religii, historyk religii, eseista, poeta, pedagog. Kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Opublikował ponad 800 tekstów, z których wiele wydanych zostało w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Autor licznych publikacji, m.in. „Żywoty świętych poprawione” (2001), „We władzy wisielca” – t. 1: „Z dziejów wyobraźni Zachodu” (2012) oraz t. 2: „Ciemne moce, okrutne liturgie” (2014). Ostatnio wydał: „Żywoty świętych poprawione ponownie” (2017), „Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat” (2017) oraz „Prowincje ciemności. Eseje przygodne” (2018).Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków – Karen Armstrong, XIV Dalajlamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques’a Le Goffa, Margaret Starbird – jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do „Kodu Leonarda” Dana Browna). Publikował ponadto m.in. na łamach „Borussii”, „Czasu Kultury”, „Dialogu”, „Edukacji Filozoficznej”, „Etyki”, „Gazety Wyborczej”, „Kontekstów”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Nowych Książek”, „Polityki”, „Przeglądu Filozoficznego”, „Przeglądu Politycznego”, „ResPubliki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Społeczeństwa Otwartego”, „Studiów Religioznawczych”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minds”, „Więzi”, „Znaku”. Jest współautorem wszystkich monograficznych tomów serii „Punkt po Punkcie”, wydawanych przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Piotr Augustyniak – filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.