Kultura
carillon od dołu w wiezy ratusza gownego miasta

Czy gdańskie carillony trafią na listę UNESCO?

Gdański carillon w Ratuszu Głównego Miasta. Fot. Dariusz Kula
18.02.2021
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
18.02.2021

Dźwięk gdańskiego carillonu wpisał się już na stałe w życie miasta. Teraz kultura carillonowa może być dodatkowo chroniona dzięki wpisaniu na światową listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego złożyła gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, który posiada carillony koncertowe i to aż trzy: w Ratuszu Głównego Miasta, w kościele św. Katarzyny i mobilny. Od 1999 roku każdego roku latem odbywają się w Gdańsku festiwale muzyki carillonowej, głównie w czasie Jarmarku św. Dominika.

Carillony symbolem Gdańska

W przeprowadzonym badaniu ankietowym wśród mieszkańców Gdańska padały twierdzenia, iż „nie ma Gdańska bez carillonu”. Instrumenty te były także stawiane na równi z najważniejszymi symbolami miasta, jak fontanna Neptuna, Dwór Artusa czy Bazylika Mariacka.

– Kultura carillonowa wpisała się już na stałe w miejską audiosferę, tworząc niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy miasta – mówi carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak. – Do dzisiaj odbyły się już 22 edycje Gdańskiego Festiwalu Carillonowego z udziałem kompozytorów z całego świata. Istnieje też grupa osób komponujących muzykę specjalnie na carillon. Świadectwem wagi, jaką w Gdańsku przykłada się do rozwoju i kultywowania dawnych tradycji, jest przywrócenie funkcji miejskiego carillonisty, który wykonuje cotygodniowe oraz okazjonalne koncerty. W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2007 roku prowadzone jest nauczanie gry na tych instrumentach – dodaje Monika Kaźmierczak.

Ochrona dziedzictwa

Pod koniec ubiegłego gdańskie carillony zostały wpisane na krajową listę dziedzictwa niematerialnego. Kolejnym krokiem w celu chronienia niezwykłej kultury carillonowej jest wpis na światową listę UNESCO.

– Choć kolebką carillonów są Niderlandy, to głos w sprawie ich wpisu na międzynarodową listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości wychodzi z Gdańska  – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To tutaj instrumenty pojawiły się w 1561 roku, a do 1945 roku tradycja gry carillonowej była przekazywana w sposób ciągły. Dzisiaj czynne są trzy instrumenty: carillon w wieży kościoła św. Katarzyny, w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz carillon mobilny „Gdańsk” – dodaje Ossowski.

Deklaracja wpisu na reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO będzie rozpatrywana i procedowana dalej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdańskie carillony on-line i nie tylko

Transmisje online z koncertów można znaleźć na profilu facebookowym Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Każdy z piątkowych i sobotnich koncertów można wysłuchać także na żywo w okolicy kościoła św. Katarzyny – w piątki o godz. 11.00 oraz w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu – w soboty o godz. 12.05.
Więcej informacji o historii gdańskich carillonów można zasięgnąć dzięki Gedanopedii oraz przewodnika po gdańskich carillonach autorstwa prof. Danuty Popinigis.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.