Kultura
Czas się bać. Filmy grozy z muzyką na żywo, czyli Halloween w GTS

Czas się bać. Filmy grozy z muzyką na żywo, czyli Halloween w GTS

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. materiał prasowy
27.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.10.2021

Gdański Teatr Szekspirowski w dniach 30 i 31 października 2021 r. oferuje solidną dawkę światowej klasy kina niemego i muzyki. Do obejrzenia będą: „Nosferatu – symfonia grozy” oraz „Metropolis”. Natomiast w Internecie będzie wykład dotyczący obrzędów oparty na dziełach Szekspira.

Bilety dostępne są w kasie oraz na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Film niemy „Nosferatu – symfonia grozy” z muzyką na żywo Jozefa Van Wissema – GTS – 30 października 2021 r., sobota, godz. 19.00

Na rozgrzewkę przed właściwym Halloween, 30 października na czarnej, robionej na zamówienie lutni, Jozef van Wissem zagra na żywo do kultowego niemego filmu „Nosferatu – symfonia grozy” z 1922 r. Tworzenie ścieżek dźwiękowych do filmów o wampirach to nie pierwszyzna dla mrocznego holenderskiego lutnisty i kompozytora Jozefa Van Wissema. Van Wissem koncertuje na dużych festiwalach m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties oraz w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat artysta współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym nagrał trzy płyty. Van Wissem wykłada też na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie Wyzwolenie Lutni. Ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał kilkanaście solowych albumów.
Emitowany w GTS obraz to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła „Draculi” Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. Jego nazwisko w niemieckim znaczy strach, co, w połączeniu z tajemniczym charakterem aktora, było przyczyną plotek o wampiryzmie Schrecka.

 Spooky Shakespeare, czyli Halloween po elżbietańsku – wydarzenie online – FB i YouTube GTS – 30 października 2021 r., sobota, godz. 14.00

W sztukach Szekspira jest wiele niesamowitych istot, rytuałów i przesądów. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, odbędzie się wykład prof. Małgorzaty Grzegorzewskiej, która przybliży ten temat w oparciu o  wybrane sztuki wybitnego dramaturga. Dowiemy się, w co wierzono w czasach elżbietańskich i co budziło największy strach. A jest o czym mówić! Wiedźmy, duchy, elfy, zjawy, czary! Świat magiczny przeplata się nieustannie ze światem ludzi w komediach i tragediach Szekspira. Istnieje równolegle, choć na innych prawach, niż świat ludzi. Uzupełnia go, wykrzywia, prowokuje. A czytelnicy wchodzą w tę mieszankę rzeczywistości i fantazji, nigdy nie wiedząc do końca, czy to, co magiczne, wydarzyło się naprawdę, czy też było ledwie „wyobraźni naszej marą senną”.

Film niemy „Metropolis” z muzyką na żywo zespołu Czerwie – 31 października 2021 r., niedziela, godz. 19.00

„Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce” – brzmi motto „Metropolis” – monumentalnego niemieckiego filmu science fiction z 1927 r. w reżyserii Fritza Langa. Muzykę na żywo zagra, świetnie znana w kraju i za granicą, polska formacja Czerwie – jedyna, która od 20 lat specjalizuje się w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów. Scenariusz „Metropolis” powstał na podstawie wydanej na potrzeby filmu w 1926 r. powieści „Thei von Harbou”. Prezentuje wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce), mieszkających w podziemnych osiedlach.

Czerwie to polska formacja, która gra muzykę z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Zespół stworzył własny niepowtarzalny styl, na który składają się niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów i wartości muzycznych. W dyskografii mają sześć autorskich albumów. Zespół Czerwie jest niewątpliwie jednym z nielicznych, posiadających bogate – 20-letnie doświadczenie w zakresie tworzenia muzyki do filmów niemych. Występowali na wielu festiwalach europejskich. Zagrali ponad 800 koncertów w Polsce i Europie, m.in w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Halloween w Szekspirowskim

  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • 30 i 31 października 2021 r., sobota-niedziela, godz. 19.00
  • Bilety:
  • 30 października: 45 zł N i U (film z muzyką na żywo)
  • 31 października: 40 zł N i U
  • karnet na dwa dni: 70 zł N i U

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.