Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Cyfrowe okno na świat dla pomorskich wsi. Porozumienie Pomorska Unia Światłowodowa powołana

Cyfrowe okno na świat dla pomorskich wsi. Porozumienie Pomorska Unia Światłowodowa powołana

Powołanie Pomorskiej Unii Światłowodowej

Szybki Internet, likwidacja białych plam i promocja dla gmin. Dzięki współpracy samorządów i biznesu, na Pomorzu rozwija się społeczeństwo informacyjne.

 

Porozumienie, 15 grudnia 2017 r. podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski, Błażej Konkol i Andrzej Pollak z Zarządu Gmin Pomorskich oraz Tomasz Kowal i Maciej Nowohoński z Orange Polska SA.

 

Cyfrowe wykluczenie

W 109 pomorskich gminach Orange Polska przygotowuje się do realizacji inwestycji związanych z szerokopasmowym Internetem, współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dzięki temu, światłowód dotrze do ponad 49 tys. gospodarstw domowych i 711 placówek oświatowych. – Cyfrowe wykluczenie to jest jeden z najbardziej pilnych do rozwiązania społecznych problemów. Dlatego wspólnie z partnerami działamy, aby mieszkańcy naszego regionu mieli sprawny i szybki dostęp do Internetu – powiedział  Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – I właśnie podpisane porozumienie otwiera drogę do budowy sieci światłowodowej. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich chętnych. Mamy już deklaracje z 37 gmin, zapraszamy kolejne – dodał marszałek Struk.

 

Szybki Internet

Wysoka, powyżej 100 MB/s prędkość przesyłania danych staje się ogólnoeuropejskim standardem. Szerokopasmowy Internet to nie tylko łatwiejszy dostęp do sieci, ale przede wszystkim możliwość rozwijania społeczeństwa informatycznego. Kursy e-learningowe, telepraca czy płatności on-line i  dostęp do urzędów znacząco ułatwiają życie społecznościom zamieszkującym odległe od centrów rejony województwa.

 

Co daje porozumienie?

Do Pomorskiej Unii Światłowodowej może przystąpić każda gmina z województwa pomorskiego. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu Orange Polska SA będzie przeprowadzać w gminach spotkania z zakresu umiejętności cyfrowych. Związek Gmin Pomorskich przeprowadzi w lokalnych mediach kampanię zachęcającą do udziału w projekcie. Samorząd województwa pomorskiego, współdziałając z pozostałymi partnerami projektu, będzie pośredniczyć w kontaktach pomiędzy Orange Polska a gminami z Pomorza. Zapewni również wsparcie w zakresie działań informacyjnych.

 

Gdzie będzie realizowany projekt?

– Chcemy, aby we wszystkich gminach regionu był szybki dostęp do Internetu. W ramach Pomorskiej Unii Cyfrowej zaprosiliśmy do współpracy 109 gmin wiejskich. Do projektu dołączyły już między innymi: Cedry Wielkie, Nowa Karczma, Przywidz oraz Kolbudy W miastach podejmujemy prace w ramach własnych środków. Prowadzimy prace w gminie Czarna Dąbrówka – powiedział Tomasz Kowal z Orange Polska. – Liczę, że dzięki współpracy samorządu województwa i Związku Gmin Pomorskich z firmą Orange Polska, sprawnie i szybko działający Internet będzie w każdej gminie – dodał Błażej Konkol, prezes Zarządu ZGP.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.