Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Coraz więcej pasażerów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W 2017 roku pociągi przewiozły ponad 3 miliony osób

Coraz więcej pasażerów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W 2017 roku pociągi przewiozły ponad 3 miliony osób

Pociąg SKM na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny

W 2017 roku z linii PKM skorzystało nieco ponad 3 mln osób! Oznacza to o 50 proc. więcej pasażerów niż w 2016 roku.

 

To był kolejny bardzo dobry rok dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 

 

Rekordowy 2017 rok

– Jest to najlepszy wynik od momentu uruchomienia linii PKM w 2015 roku – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący transport w regionie. Cały 2017 rok udało się zamknąć łączą liczbą 3.073.200 pasażerów na wszystkich trasach kolejowych obsługiwanych przez PKP SKM w Trójmieście w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk Wrzeszcz – Port Lotniczy – Gdynia, Kartuzy – Gdańsk i Kościerzyna – Gdynia).  – Cieszy nas, że z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców Trójmiasta i Pomorza przekonuje się do transportu kolejowego. Widać to nie tylko w statystykach, ale i w pociągach – dodaje Świlski.

 

 

Coraz więcej podróżnych

Porównując statystyki z grudnia 2015, 2016 i 2017 roku, czyli miesięcy, w których zmieniał się roczny rozkład jazdy, wyraźnie widać stały wzrost liczby pasażerów na linii PKM. W grudniu 2015 r. skorzystało z niej 159,4 tys. osób, rok później – 220 tysięcy (38 proc. wzrost), a w grudniu 2017 r. – 271,1 tys. pasażerów (wzrost o 23 proc. w porównaniu z 2016 r.). Największy przyrost liczby pasażerów widać na trasie z Kartuz do Gdańska.

 

 

Sukces w Gdyni

Od 10 grudnia 2017 r. na trasie PKM  funkcjonują dwa dodatkowe przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny, wyłączona z ruchu została natomiast dotychczasowa stacja Gdynia Wielki Kack. Ze statystyk wynika, że po otwarciu nowych przystanków w Gdyni w ciągu niespełna miesiąca przybyło 1,5 tys. nowych pasażerów na przystanku Stadion. Kolejarze zwracają też uwagę na fakt, że większość pasażerów z nowego przystanku Gdynia Karwiny jedzie w kierunku Gdańska, natomiast z przystanku Gdynia Stadion korzystają głównie pasażerowie przyjeżdżający z Gdańska i wysiadający do pracy w pobliskich biurowcach przy ul. Łużyckiej.  – Dlatego w przygotowanej przez nas korekcie rozkładu jazdy pociągów na liniach PKM, która wejdzie w życie w marcu 2018 r., pociągi na tej trasie zostaną jeszcze lepiej dopasowane do godzin pracy w biurowcach Łużycka Office Park. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać możliwości dojazdu do pracy pociągiem – dodaje wicemarszałek Ryszard Świlski.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.