Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/Piekna-Wies-Pomorskie-21.jpg Co łączy Trzebiatkową, Gostomko i Rakowiec? To trzy najpiękniejsze wsie na Pomorzu

Co łączy Trzebiatkową, Gostomko i Rakowiec? To trzy najpiękniejsze wsie na Pomorzu

Fot. Karol Stańczak
21.10.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
21.10.2022

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Tytuł tej najpiękniejszej zdobyła licząca niespełna 500 mieszkańców Trzebiatkowa w gminie Tuchomie. Kolejne miejsca na podium zajęły: Gostomko w gminie Lipusz oraz Rakowiec w gminie Kwidzyn. Nagrodzona została także najpiękniejsza pomorska zagroda.

Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 21 października 2022 r. podczas uroczystej gali.

Wyjątkowy konkurs

Konkurs Piękna Wieś Pomorska organizowany jest już po raz 29.

– Przypomnieć? Proszę bardzo. To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze, pomorskie wsie. To dzięki niemu łamiemy stereotypy, że wieś odstaje od miast – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Udowadniamy, że dobre miejsce do życia to nie tylko duże miasta – dodał.

Konkurs to również okazja do promocji swoich miejscowości wśród mieszkańców regionu.

–  Warto pamiętać, że za pięknymi wsiami stoją aktywni mieszkańcy, którzy dbają o swoje małe ojczyzny – podkreślał marszałek.

Nagradzane są nie tylko wsie, ale i najpiękniejsze zagrody. Najpiękniejsza wieś za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała 30 tys. zł, a gospodarze najpiękniejszej zagrody dostali 5 tys. zł. W 2022 r. w etapie wojewódzkim wzięło udział 16 wsi i 10 zagród.

– Wybór był trudny. Każda wieś i każda zagroda jest piękna – podkreślał Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP.

A kto otrzymał nagrody i wyróżnienia?

Oto Trzebiatkowa

Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł najpiękniejszej pomorskiej wsi zdobyła Trzebiatkowa. To mała miejscowość znajdująca się w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim. Czym urzekła komisję? Wieś jest nie tylko pięknie położona. Doceniona została m.in. aktywność mieszkańców, dbałość o otoczenie i znajdującą się we wsi infrastrukturę rekreacyjną czy wypoczynkową. Przez Trzebiatkową przebiega także szlak zwiniętych torów, czyli rowerowa trasa poprowadzona starym, nieużywanym od 1945 r., nasypem kolejowym.

– Rozwój naszej miejscowości nie byłby możliwy, gdyby nie środki unijne. To dzięki nim udało się zmodernizować wieś. Mamy wyremontowany ośrodek kultury, który jest miejscem integracji mieszkańców – opisała wieś Małgorzata Czekała, sołtys Trzebiatkowej.

Na terenie skansenu prehistorycznego organizowane są historyczne pikniki. We wsi prężnie działa także koło gospodyń wiejskich, które organizuje liczne spotkania tematyczne i wydarzenia.

Gostomko i Rakowiec

Srebrny Laur otrzymała wieś Gostomko z gminy Lipusz.

– Gostomko to niewielka miejscowość, ale bardzo zadbana. Są tu liczne starodrzewa, a przez wieś przebiega zielony szlak turystyczny kręgów kamiennych – czytamy w opisie wsi.

Tym, co wyróżnia wieś jest prężnie działająca rada sołecka organizująca liczne festyny i spotkania na miejscowym boisku. W organizacji wydarzeń radę aktywnie wspomagają mieszkańcy. Aby poznać trzeciego laureata konkursu musimy przenieść się na Powiśle, a konkretniej do wsi Rakowiec w gminie Kwidzyn. We wsi znajdziemy liczne zabytki, np. myśliwski dwór z XVIII wieku. Uwagę zwraca także duża świadomość ekologiczna mieszkańców. Wieś jest skanalizowana, na dachach wielu budynków zobaczyć można panele fotowoltaiczne. Dodatkowe wyróżnienia otrzymały wsie: Miechucino (gmina Chmielno), Sokole (gmina Czarne) oraz Zduny (gmina Starogard Gdański).

Najpiękniejsza zagroda

Drugą konkursowa kategorią jest najpiękniejsza zagroda. W tym roku tytuł miss oraz 5 tys. zł. zdobyła zagroda Iwony i Jarosława Kosiedowskich z Zalesia w gminie Brusy. Na drugim stopniu podium uplasowała się zagroda Katarzyny i Dariusza Kotłowskich z Linii w gminie Linia, a na trzecim zagroda Ireny Paleń-Kot z miejscowości Laski w gminie Nowy Staw. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia po tysiąc zł, które otrzymały zagrody z: Łobzowa (gmina Kołczygłowy), Szczodrowa (gmina Skarszewy) i Liniewa (gmina Liniewo).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.