Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/04/IMG_9821-1-scaled.jpg Co łączy Saksonię-Anhalt z Pomorzem? Czy w Gdańsku zobaczymy wyjątkową wystawę?

Co łączy Saksonię-Anhalt z Pomorzem? Czy w Gdańsku zobaczymy wyjątkową wystawę?

Od lewej: Cornelia Pieper, Gunnar Schellenberger rozmawiają z Janem Kleinszmidtem. Fot. Dorota Kulka
26.04.2022
KMW-D

KMW-D
26.04.2022

Kultura, współpraca gospodarcza i wymiana młodzieży szkolnej. Jak wyglądają kontakty Pomorza z landem Saksonia-Anhalt? Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt rozmawiał o tym z przewodniczącym Landtagu Saksonii-Anhalt Gunnarem Schellenbergerem. Spotkanie odbyło się 26 kwietnia 2022 r. w Gdańsku.

W spotkaniu uczestniczyła też konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, która zaprosiła Gunnara Schellenbergera do naszego regionu.

O współpracy na wielu polach

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że kultura i gospodarka są obszarami, w których należy zacieśnić współpracę pomiędzy Saksonią-Anhalt i województwem pomorskim. Chodzi na przykład o współdziałanie muzeów archeologicznych. W najbliższym czasie w Gdańsku planowana jest wystawa dotycząca reformacji i dokonań Marcina Lutra. Prezentowane dzieła pochodzić mają ze zbiorów muzeum archeologicznego w Halle, a ekspozycja zostanie przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Kolejnym krokiem we współpracy będzie wizyta kurator wystawy poświęconej Lutrowi z Halle na Pomorzu jesienią bieżącego roku oraz wizyty studyjne ekspertów do spraw kultury obu regionów. Land Saksonia-Anhalt jest też gotowy do współdziałania w zakresie gospodarki i wsparcia młodych absolwentów kształcenia zawodowego. Szczegóły związane z wymianą zawodową zostaną uzgodnione przez izby rzemieślnicze z obu regionów. Gunnar Schellenberger zaprosił też przewodniczącego sejmiku Jana Kleinszmidta wraz z radnymi województwa do złożenia wizyty w Saksonii-Anhalt.

Gunnar Schellenberger. Fot. Dorota Kulka

Fot. Dorota Kulka

Co już się udało?

Przypomnijmy, że dzięki wizycie na Pomorzu przedstawicieli tego landu w 2021 r. udało się nawiązać kontakty pomiędzy instytucjami obu regionów. W ramach współpracy ECS a Fundacją Stiftung Gedenkstätten Sachsen-Anhalt możliwe będą wspólne projekty badawcze, wystawiennicze dotyczące prześladowanych działaczy „Solidarności” w latach 80. XX w. w Magdeburgu. Ponadto, podjęto decyzję o partnerstwie dwóch gdańskich liceów z gimnazjum z Saksonii. W związku z tym będą realizowane dwujęzyczne zajęcia oraz wymiana kadry i uczniów. Planowane są też wymiany w ramach kształcenia zawodowego (Departament Edukacji i Sportu UMWP i ministerstwo edukacji Saksonii Anhalt).

***

Gunnar Schellenberger jest niemieckim politykiem CDU. W latach 2002-2006 i od 2021 r. jest posłem do parlamentu kraju związkowego Saksonia-Anhalt. W latach 2016-2021 był sekretarzem stanu ds. kultury w kancelarii państwowej i ministerstwie kultury Saksonii-Anhalt.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.