Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/3F4A4264-scaled.jpeg „Ciemności kryją ziemię” to nie tylko historia o inkwizycji. Premiera w Teatrze Wybrzeże

„Ciemności kryją ziemię” to nie tylko historia o inkwizycji. Premiera w Teatrze Wybrzeże

Fot. Kalina Gawrysiak
10.04.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.04.2024

W piątek, 12 kwietnia 2024 r. na scenie Stara Apteka odbędzie się premiera „Ciemności kryją ziemię”. Spektakl w reżyserii Tomasza Fryzła stanowi teatralną adaptację powieści Jerzego Andrzejewskiego.

„Gdybym mógł się modlić, modliłbym się o jego śmierć” – mówi młody dominikanin Diego o Wielkim Inkwizytorze Tomasie Torquemadzie, który właśnie przekracza bramy miasta Villa-Réal. Przepełniony strachem klasztor staje się miejscem działania przywódcy Świętej Inkwizycji. Miejscem konfrontacji, która odmieni życie każdego z nich.

Adaptacja opublikowanej w 1957 r. powieści Jerzego Andrzejewskiego to laboratorium relacji międzyludzkich, motywacji i pragnień postaci w sytuacjach władzy, hierarchii i przepełniającej wszystko ideologii. Twórcy spektaklu koncentrują się na tym, co w bohaterach małe i intymne, a więc uniwersalne i nam bliskie. W ich interpretacji jest to nie tyle historia o inkwizycji, ile opowieść o codziennym lęku, konformizmie, odwadze, pokusie władzy i buncie.

„Ciemności kryją ziemię”

sztuka na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego

Premiera: 12 kwietnia 2024 r., piątek, godz. 19.00 na scenie Stara Apteka

  • Adaptacja i dramaturgia: Piotr Froń
  • Reżyseria: Tomasz Fryzeł
  • Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
  • Muzyka: Nikodem Dybiński
  • Reżyseria światła: Klaudyna Schubert
.

W spektaklu wystąpią: Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński i Jarosław Tyrański.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.