Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Teatr online
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1b1fc71c-e655-4466-a3d3-f37eb728f226.jpg „Ciała obce” w cyklu Teatr online. Zobacz spektakl nie wychodząc z domu

„Ciała obce” w cyklu Teatr online. Zobacz spektakl nie wychodząc z domu

Scena ze spektaklu „Ciała obce"

Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online. Tym razem zaprezentowane zostaną „Ciała obce" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego.

 

Prezentacja spektaklu rozpocznie się w sobotę, 25 kwietnia 2020 r. o godz. 17.00 i będzie dostępna do północy. Spektakl będzie można obejrzeć na kanale YouTube Teatru Wybrzeże.

Rejestracja telewizyjna „Ciał obcych” odbyła się w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje i była retransmitowana na antenie TVP Kultura. Reżyserem rejestracji jest Józef Kowalewski, laureat nagrody Festiwalu Dwa Teatru za rejestrację innego spektaklu Teatru Wybrzeże, „Zmierzchu bogów” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. „Zmierzch bogów” niebawem też będzie dostępny w Wybrzeżowym cyklu online.

 

O spektaklu:

Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop „z krwi i kości”, „wojownik” marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę – od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią.

Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem.

Co łączy te dwie postaci? Tajemnica? Walka? Ideały? Polska?

Rozgrywająca się równolegle w dwóch czasach sztuka Julii Holewińskiej to przede wszystkim tekst o dążeniu do wolności – zarówno narodowej, jak i osobistej. Wielka, oficjalna historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności.

 

„Ciała obce”
Autorka sztuki: Julia Holewińska
Reżyseria: Kuba Kowalski
Dramaturgia: Julia Holewińska
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Piotr Maciejewski
Światło: Damian Pawella
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska

 

W spektaklu występują:

  • Justyna Bartoszewicz – Maryja, Uczennica, chór żeński,
  • Piotr Biedroń – Bolesław, Pan w mundurze, Uczeń, chór męski,
  • Magdalena Boć – Alina, Wiki, Uczennica, chór żeński,
  • Marzena Nieczuja-Urbańska – Jadwiga, Pani w kitlu, Uczennica, chór żeński,
  • Łukasz Konopka – Lech, Uczeń, chór męski,
  • Anna Kociarz – Zofia, Uczennica, Joanna Szczepkowska, chór żeński,
  • Maciej Konopiński – Bogumił, Pan w kitlu, Uczeń, chór męski,
  • Robert Ninkiewicz – Ryszard, Pan w sutannie, Uczeń, chór męski,
  • Marek Tynda – Adam / Ewa

oraz Piotr Maciejewski (perkusja) i Paulina Strzegowska (saksofon).

 

Polska prapremiera „Ciał obcych” miała miejsce 17 lutego 2012 r.

Spektakl jest zalecany dla widzów od 15 roku życia. Czas jego trwania to 1 godzina 45 minut (bez przerw).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.