Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Chcesz zobaczyć fotografie z 5 lat literackich spacerów? Przyjdź do Ratusza Starego Miasta w Gdańsku

Chcesz zobaczyć fotografie z 5 lat literackich spacerów? Przyjdź do Ratusza Starego Miasta w Gdańsku

Metalowe ptaki siedzą na książkach

Spacer tropem baśni i legend? A może przez Gdańsk śladem buntu? Czy przez Pomorze w poszukiwaniu historii Żydów? Literackie trasy po Pomorzu to zaproszenie do wspólnej podróży przez przestrzeń, historię i piśmiennictwo naszego regionu. Zobacz udokumentowane fotograficznie wizje lokalne.

 

Wystawę „W kadrze: Czytanie Pomorza” można oglądać codziennie od 10 czerwca do 30 lipca 2020 r. Wstęp – wolny.

 

Wycieczki z pomorskimi ludźmi pióra

Nadbałtyckie Centrum Kultury od 2014 roku organizuje cykl wydarzeń literackich Czytanie Pomorza. Największą popularnością cieszyły się tzw. literackie wizje lokalne, czyli wycieczki z pomorskimi ludźmi pióra, którzy wytyczali szlaki odzwierciedlające ich fascynację historią i piśmiennictwem regionu, oprowadzając po ważnych dla nich miejscach, związanych z ich twórczością oraz twórczością inspirujących ich pisarzy. Każda trasa to nie tylko miejsca, które warto odwiedzić, ale także utwory warte poznania i zapamiętania.

 

Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie

Spotkania zostały udokumentowane w serii publikacji „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie”. W literackich podróżach uczestnikom towarzyszyli fotograficy. Tak powstała dokumentacja fotograficzna wypraw nie tylko krajoznawczych. Pomorze uchwycone w ich kadrach można zobaczyć na wystawie.

 

Autorzy fotografii i wydarzenia towarzyszące

Podczas literackich spacerów ludziom pióra towarzyszyli znani pomorscy fotograficy: Anna Maria Biniecka, Renata Dąbrowska, Łukasz Głowala, Maciej Moskwa i Krzysztof Mystkowski.

Oprócz możliwości obejrzenia ciekawych fotografii, wystawie towarzyszą:

  • Ekspozycja serii książek „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie”
  • Bezpłatna mapa „Literackie Pomorze na weekend”
  • Zwiedzanie wystawy z Renatą Dąbrowską: „O czytaniu fotografii i pracy fotoreportera” – 25 czerwca 2020 r. o godz. 20.00, wydarzenie on-line: Nadbałtyckie Centrum Kultury na Facebooku.
    Renata Dąbrowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej. W latach 2005–2018 współpracowała z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Publikowała także m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Dużego Formatu”, „Newsweeka Polska”, „Polityki” i „Wprost”. Wydała album autorski „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów” (2012). Wykłada w Sopockiej Szkole Fotografii, jest współautorką kursu Sztuka Fotografowania (2017–2018).

 

W kadrze: Czytanie Pomorza

  • wystawa czynna od 10 czerwca do 30 lipca 2020 r. codziennie w godz. 10.00-18.00
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Starego Miasta
  • ul. Korzenna 35
  • Gdańsk-Stare Miasto
  • wstęp – wolny

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.