Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chcesz poznać prace Zdzisława Beksińskiego? Przyjdź na multimedialną wystawę do gdańskiej galerii handlowej

Chcesz poznać prace Zdzisława Beksińskiego? Przyjdź na multimedialną wystawę do gdańskiej galerii handlowej

Człowiek w okulrach do VR

Podczas ponad półgodzinnego zwiedzania będzie okazja do obejrzenia dzieł artysty, m.in. fotografii, fotomontaży i prac graficznych. Dodatkową atrakcją będą unikatowe materiały wideo, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne. Wystawa multimedialna ,,Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condi-tion" jest jedyną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality. Prace artysty w Galerii Metropolia w Gdańsku można podziwiać do 31 sierpnia 2020 r.

 

Wystawa miała trafić do Gdańska w marcu, jednak z uwagi na pandemię przesunięto ją na czerwiec. Twórcami ekspozycji są Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

 

Multimedialna ekspozycja przy dźwiękach muzyki

Dzieła Zdzisława Beksińskiego wyświetlane są jako wielkoformatowe projekcje. Ukazują poszczególne etapy z życia artysty, które układają się w pasjonującą opowieść o jego życiu i twórczości. Cyfrowej wystawie, której obejście zajmuje ok. 35 minut, towarzyszy muzyka pogłębiająca to niezwykłe doświadczenie.  Angażująca zmysły wystawa to zupełnie nowa forma doświadczania sztuki. ,,Beksiński multimedia exhibition – Human Condition” to podróż u boku mistrza po najdalszych zakamarkach jego artystycznej twórczości. Wystawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwala głębiej wniknąć w geniusz Beksińskiego, gdyż w dużych formatach można zobaczyć każdy szczegół, łączenie kolorów jego kreskę. – Od wielu lat Fundacja Beksiński pracowała nad przygotowaniem wystawy cyfrowej przedstawiającej sztukę artysty z Sanoka w nowy sposób – mówi kurator wystawy Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. – Ta wystawa ma inspirować, uczyć i zachwycać. Beksiński kochał nowe technologie, zawsze eksperymentował, szukał nowych ścieżek rozwoju. Było więc dla nas naturalnym to, że musieliśmy rozwinąć o nowe technologie dotychczasowe, bardziej tradycyjne wystawy Beksińskiego jakie organizowaliśmy w Polsce. On był inny i jego obrazy były inne. Ale sztuka to przestrzeń, która człowiekowi daje wolność i tę wolność artystyczną chcieliśmy w nowy sposób pokazać. Mamy nadzieję, że wystawę będą chętnie odwiedzali wszyscy: rodziny, ludzie młodzi i starsi – tłumaczy Barycka.

 

Bedą też zdjęcia i komputerowe grafiki 

Oprócz multimediów na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt prac artysty, w tym mało znany dorobek obejmujący głównie fotografie pochodzące z lat 1955-1960 r. fotomontaże oraz prace graficzne modyfikowane komputerowo. Ponadto, wystawę wzbogaca wirtualna rzeczywistość – doświadczenie pozwalające widzowi odkrywać przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości. W ramach wydarzeń i pokazów towarzyszących będą m.in unikatowe materiały wideo z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne dla młodzieży szkolnej i osób zwiedzających.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – wybitny artysta – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik, który urodził się w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 r. powrócił do rodzinnego miasta. W latach 50. XX w. zajmował się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. XX w. wyłącznie malarstwem. W 1977 r. przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską, a w latach  90. XX w. odkrył grafikę komputerową. Został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

 

,,Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”

  • wystawa czynna do 31 sierpnia 2020 r.
  • Galeria Metropolia
  • ul. Kilińskiego 4
  • Gdańsk
  • bilety  https://goout.net
  • Uwaga: liczba biletów na każdy dzień jest limitowana
  • bilety można też kupić na miejscu w kasie
  • wystawa odbywa się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich wytycznych sanepid

 

 Baner_wystawa Beksiński

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.