Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_5917-scaled.jpg Była decyzja sejmiku, czas na kolejny krok. Pierwsze umowy Pomorskie OSP podpisane

Była decyzja sejmiku, czas na kolejny krok. Pierwsze umowy Pomorskie OSP podpisane

Fot. mat. UMWP
07.06.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.06.2023

Wsparcie dla strażaków-ochotników to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza. Dzięki programowi samorządu województwa pomorskiego – Pomorskie OSP druhowie i druhny kupią nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Łącznie 55 gmin z całego województwa otrzyma ponad milion złotych.

Umowy będą podpisywane w ciągu najbliższych dni. Pierwsze wręczenie dokumentów i symbolicznych, ale mających realną wartość czeków, obyło się 7 czerwca 2023 r. w Chojnicach oraz we Wdzydzach.

Sprzęt dla OSP

W ramach „Pomorskiego OSP 2023” wnioski mogły składać gminy. Ostatecznie po weryfikacji dokumentów dofinansowanie otrzyma 59 gmin.

– Wsparcie dostanie w sumie 208 jednostek OSP z naszego regionu– podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Co zostanie kupione? – To zależy od potrzeb konkretnych jednostek, ale będzie to sprzęt specjalistyczny, środki ochrony indywidualnej i łączności, a także wyposażenie do utrzymania umundurowania bojowego – wylicza marszałek województwa.

Pierwsze umowy zostały już podpisane. I tak Mieczysław Struk podczas spotkania we Wdzydzach podpisał umowy o łącznej wartości ponad 74 tys. zł. z gminami: Kartuzy, Sulęczyno, Somonino i Sierakowice.

 

Z kolei wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna podpisał umowy z gminami powiatu bytowskiego: Tuchomie, Studzienice, Lipnica, Czarna Dąbrówka i Trzebielino oraz z gminami: Człuchów, Rzeczenica, Debrzno, Konarzyny, Chojnice i Brusy. Wartość umów to prawie 68 tys. zł.

Podpisanie umów w ramach Pomorskiego OSP 2023 z gminami z powiatu bytowskiego. Fot. z mat. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

Podpisanie umów w ramach Pomorskiego OSP 2023 z gminami z powiatu bytowskiego. Fot.. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

O Pomorskim OSP

Główną ideą przedsięwzięcia Pomorskie OSP 2023 jest wspieranie postaw obywatelskich i sprzyjanie tworzeniu warunków (także infrastrukturalnych) dla wysokiej aktywności i samoorganizacji mieszkańców, co znajduje odzwierciedlenie w przyjętej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Zadanie polegające na udzieleniu pomocy finansowej gminom na ich zadania własne z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W ramach dotacji z Pomorskiego OSP nie więcej niż 70 % kosztów pokrywa SWP, a 30 % gmina. Całkowita wartość programu to ponad milion złotych. Wsparcie trafi do 55 gmin.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.