Trzy pomorskie gospodarstwa otrzymały Bursztynowe kłosy na sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 27 kwietnia 2026 r. To uhonorowanie ich sukcesów w ogólnopolskim Konkursie Rolnik-Farmer Roku – dowód na profesjonalizm i innowacyjność pomorskiej wsi.
Bursztynowe kłosy i listy gratulacyjne wręczyli wicemarszałek Leszek Bonna, członek Zarządu Adam Gawrylik oraz przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt.
Wieś jest ich pasją i życiem
Marszałek województwa Mieczysław Struk w liście do rolników napisał:
„Wasze wyróżnienie jest dowodem wyjątkowego profesjonalizmu, wiedzy i zaangażowania, ale również potwierdzeniem ogromnego zaufania, jakim darzą Państwa pomorscy rolnicy. Państwa działalność stanowi wzór dla rolników nowej generacji”.
Przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt życzył wyróżnionym sukcesów i realizacji oraz wszelkiej pomyślności.
– Niech gospodarstwa rozwijają, a duma z bycia w gronie najlepszych rolników w Polsce towarzyszy Wam każdego dnia – dodał Kleinszmidt.

Fot. Jacek Sowa
Triumf na szczeblu krajowym
Uhonorowani podczas sesji rolnicy zostali wyróżnienie w XXXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku. Z 250 gospodarstw z całej Polski do finału weszło 10, w tym te trzy z Pomorza, które zgarnęły Złote Jabłka podczas gali w Warszawie 20 lutego 2026 r. Pomorskie gospodarstwa nagrodzono w trzech kategoriach: sektor przedsiębiorstw rolnych, eksperci w produkcji zwierzęcej – hodowla trzody chlewnej i liderzy produkcji roślinnej – warzywnictwo. Konkurs promuje nowoczesne rolnictwo i tych producentów, którzy dzięki pomysłom, inicjatywie i wykorzystywaniu narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej modernizują i rozwijają swoje gospodarstwa i budują pozytywny wizerunek polskiej wsi.
Haase Farm ze Steblewa
To rodzinna spółka, w której pracują trzy pokolenia. Gospodarstwo o powierzchni ok. dwóch tys. ha specjalizuje się w uprawie zbóż, rzepaku, ziemniaków (jadalnych i sadzeniaków) oraz buraków cukrowych, także hodowli około stu krów rasy Limousine. Od ponad dekady prowadzi zrównoważoną produkcję potwierdzoną certyfikatami: FSA, Global G.A.P oraz IPR. W gospodarstwie stosują innowacyjne technologie i systemy uprawy. W ostatnich latach zainstalowano suszarnię i rozbudowano bazę magazynową na dodatkowe dwa tys. ton. Kładą duży nacisk na spółdzielczość i współpracę z innym gospodarstwami. Łukasz Haase jest współzałożycielem i członkiem spółki Polski Ziemniak, która zrzesza 18 rodzinnych gospodarstw rolnych. Rolnicy angażują się w działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, są członkami rad programowych w uczelniach i międzynarodowych instytucjach. Anna Haase jest członkinią Rady Programowej Europejskiej Fundacji Wspierającej Rozwój Kobiet Na Wsi Agro Woman. Hasłem gospodarstwa jest: „Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces”.
Dziękując za nagrodę Tadeusz Haase powiedział, że jest dumny z rodzinnego gospodarstwa.

Fot. Jacek Sowa
Justyna i Wojciech Kuleccy – produkcja zwierzęca – trzoda chlewna
Gospodarstwo Justyny i Wojciecha Kuleckich znajduje się w miejscowości Tychnowy koło Kwidzyna. Zajmuje powierzchnię 210 ha. Rolnicy hodują trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Stado liczy średnio ok.1500 sztuk, w tym 180 loch. Rocznie sprzedają około 5,5 tys. sztuk warchlaków i ponad 500 sztuk tuczników. Ponadto, uprawiają zboża, rzepak i kukurydzę. Przywiązują bardzo dużą wagę do bioasekuracji, zachowując przy tym dobrostan zwierząt. Zbilansowane żywienie i wysoka higiena prowadzenia produkcji zapewniają bardzo dobre wyniki i minimalizują nieprzyjemne zapachy (do gnojowicy dodają mikroorganizmy). Produkcja roślinna prowadzona jest na nawozach naturalnych, stosują technologie bezorkowe, a także ekosystemy. Mają nowoczesny sprzęt, urządzenia i maszyny do produkcji. Rolnicy dbają o estetykę gospodarstwa i bezpieczeństwo pracy.

Fot. Jacek Sowa
Marek, Piotr i Adam Stenzel z Przyjaźni – liderzy produkcji roślinnej – warzywnictwo
Gospodarstwo liczy 380 ha, w tym 320 to grunty własne. Rolnicy kontynuują pracę i zainteresowanie ojca Mariana, który jest dla nich wielkim autorytetem. Rodzina Stenzlów to wielcy pasjonaci rolnictwa i nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz technologicznych.
Uprawiają zboża, grykę i kukurydzę, a także warzywa: kapustę białą i czerwoną, buraki ćwikłowe, pietruszkę, marchew, ogórki i ziemniaki. Warzywa przechowywane są w nowoczesnych komorach z kontrolowaną atmosfera. Część warzyw jest przetwarzana i pakowana na miejscu. Produkty Stenzlów trafiają nie tylko na rynek krajowy, ale także na rynki europejskie. Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w specjalistyczny sprzęt i maszyny do uprawy i przetwórstwa warzyw, a także do transportu. Stosuje system jakości Global i posiada certyfikat Firma Godna Zaufania. Rolnicy uczestniczą różnych wydarzeniach rolniczych. Angażują się w działania charytatywne. Za pracę i liczne działania otrzymali szereg nagród i wyróżnień.

Fot. Jacek Sowa