Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/XXIII_ZK_Brusy-31-scaled.jpg Brusy w czarno-żółtych barwach. Tak było na zjeździe Kaszubów [FOTO]

Brusy w czarno-żółtych barwach. Tak było na zjeździe Kaszubów [FOTO]

Fot. Karol Stańczak
01.08.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.08.2022

Było kolorowo, radośnie, gwarno i słonecznie. Tysiące Kaszubów z całego świata w sobotę, 30 lipca przyjechało Transcassubią, samochodami i autokarami do Brus, aby uczestniczyć w XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałkowie Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senatorowie Kazimierz Kleina i Stanisław Lamczyk, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie, a także konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Kaszubi i Ukraińcy

Tradycyjnie XXIII Światowy Zjazd Kaszubów rozpoczął się na dworcu w Brusach, na który wjechały dwa składy Transcassubi. Jeden z Gdyni, a drugi z Chojnic. Na peronach częstowano gości tabaką. Z dworca ulicami miasta wyruszył barwny korowód. Część uczestników miała ludowe stroje, a inni tylko elementy kaszubskie m.in. czapki i krawaty. Nie zabrakło także ukraińskich akcentów. W kościele pw. Wszystkich Świętych była sprawowana uroczysta msza święta w intencji Kaszubów i Ukraińców pod przewodnictwem bp. Ryszarda Kasyny. Tego dnia zadbano też o oprawę artystyczną. Poza kaszubskim Krëbane czy Zgrôwańcë, wśród artystów był też ukraiński zespół Sokoliky. Gwiazdą dnia była Cleo. Po raz pierwszy próbowano pobić rekord gry na diabelskich skrzypcach. Wzięło w nim udział 39 grajków, w tym burmistrz Brus Witold Ossowski.
Wydarzeniu towarzyszyły m.in.: turnieje gry w baśkę i buczkę, wystawy i plener rzeźbiarski. Były też przysmaki kaszubskiej kuchni. Ponadto, odsłonięto pomnik Jana Karnowskiego i tablicę upamiętniającą tegoroczny zjazd. Kolejne spotkanie Kaszubów już za rok. Tym razem gospodarzem wydarzenie będą Kartuzy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.