Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/Scena-ze-spektaklu-Zloty-klucz.jpg Baśń ma moc zmieniania świata. Premiera spektaklu „Złoty klucz” na deskach Teatru Wybrzeże

Baśń ma moc zmieniania świata. Premiera spektaklu „Złoty klucz” na deskach Teatru Wybrzeże

Scena ze spektaklu „Złoty klucz”. Fot. Natalia Kabanow
23.05.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.05.2023

„Złoty klucz” Marty Giergielewicz w reżyserii Maćko Prusaka to spektakl dla dzieci i dorosłych powstały na motywach baśni braci Grimm. Jego pokazy przedpremierowe odbędą się na Scenie Malarnia pod koniec maja oraz na początku czerwca 2023 r., natomiast zaplanowana na lipiec czteroczęściowa premiera uświetni 15. jubileuszowy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Piotruś ma Mamę, Tatę, Dom, Łopatę do Odśnieżania i Nieprzyjemnych Chłopców za sąsiadów. Można powiedzieć, że Piotruś jest zwykłym chłopcem, którego życie toczy się w sposób uporządkowany, przewidywalny i… trochę nudny. Ale Piotruś ma też ekscentrycznego Dziadka, który opowiada niezwykłe bajki, a gdy Dziadek opowiada jakąś historię zaczynają dziać się dziwne rzeczy… Zza muru słychać płacz Królewny, okrutnie potraktowanej przez los, za plecami wyrasta Zaczarowany Las, wśród korzeni drzew błyska Złota Gęś, przynosząca szczęście ludziom poczciwym. I gdy tak Dziadek opowiada, wszystko ulega przemianie, nie tylko Brzydka Żaba staje się Pięknym Królewiczem, ale nawet Mama, Tata i Nieprzyjemni Sąsiedzi stają się jacyś inni… Bo baśń ma moc zmieniania świata, a Piotruś i Dziadek przekonują się o tym na własnej skórze.

– W przedmowie do wielkiego wydania „Baśni dla dzieci i dla domu” z 1857 r. bracia Wilhelm i Jakub Grimm zawarli myśl, że to ludzie umierają baśniom, a nie one ludziom. Wszyscy mniej lub bardziej czujemy, że wraz z odejściem dzieciństwa, tracimy coś ważnego: umiejętność zaczarowywania świata, widzenia go jako pełnego cudów, bogatego w to, co nadprzyrodzone i fantastyczne. Dlatego uważam, że wsłuchiwanie się w stare historie, zawarte w baśniach, nie powinno być zarezerwowane dla najmłodszych, ale powinno kusić także nas, ludzi dorosłych, z punktu widzenia dziecka „reprezentantów starożytności” – wyjaśnia Marta Giergielewicz, autorka scenariusza do spektaklu.

Natomiast reżyser Maćko Prusak dodaje:

– Dzięki baśniom możemy towarzyszyć dzieciom w ich pierwszych wyprawach do świata, gdzie zaklęcia są skuteczne, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a przechadzający się po lesie krasnoludek nie jest niczym nadzwyczajnym. Opowiadając baśnie dzieciom, dajemy im świat większy i bogatszy niż ten, o którym uczą się w szkole, my zaś odzyskujemy nasze dzieciństwo, jaskinię, w której można się schronić i odkryć raz jeszcze, że świat jest takim, jakim go stwarzamy. Jeśli chcemy, by nas zachwycał czyńmy go zachwycającym. Baśń, w której zaklęte jest dzieciństwo świata, pomoże nam w tym, wypełniając nasze poszarzałe od starości głowy złotym światłem.

„Złoty klucz”

Pokazy przedpremierowe na Scenie Malarnia w Gdańsku:

 • 26 maja 2023 r., piątek, godz. 19.00
 • 27 maja 2023 r., sobota, godz. 12.00
 • 28 maja 2023 r., niedziela, godz. 12.00
 • 31 maja 2023 r., środa, godz. 11.00
 • 1 czerwca 2023 r., czwartek, godz. 11.00
 • 2 czerwca 2023 r., piątek, godz. 11.00

Czteroczęściowa premiera na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim:

 • 2 lipca 2023 r., niedziela, godz. 14.00
 • 9 lipca 2023 r., niedziela, godz. 14.00
 • 16 lipca 2023 r., niedziela, godz. 14.00
 • 23 lipca 2023 r., niedziela, godz. 14.00

Scenariusz na motywach baśni braci Grimm: Marta Giergielewicz
Reżyseria: Maćko Prusak
Dramaturg: Marta Giergielewicz
Scenografia: Marta Śniosek-Masacz
Muzyka: Bartłomiej Woźniak

W spektaklu wystąpią:

 • Justyna Bartoszewicz – Grochu, Mama Czerwonego Kapturka, Królewna Pulcheria, Wędrowiec, Stróż Prawa, Pies,
 • Magdalena Gorzelańczyk – Słoma, Czerwony Kapturek, Elżunia, Smutna Królewna, Złodziej,
 • Małgorzata Oracz – Mama, Babcia Czerwonego Kapturka, Królowa, Gęś, Karczmarka, Kogut,
 • Jacek Labijak – Pan Zenek, Krasnoludek, Drewniany Henryk, Lis, Król, Osioł, Adwokat,
 • Krzysztof Matuszewski – Dziadek,
 • Marcin Miodek – Węgiel, Myśliwy, Żaba – Królewicz, Pastuszek, Kot,
 • Paweł Pogorzałek – Piotruś,
 • Cezary Rybiński – Tata, Wilk, Król, Gęś, Ksiądz Proboszcz.

Spektakl zalecany jest dla dzieci od 7 roku życia.

*  *  *

Premierze spektaklu „Złoty klucz” będzie towarzyszyła wystawa prac Olgi Grebennik (ur. 1986) – ukraińskiej ilustratorki książek i graficzki pochodzącej z Charkowa, gdzie mieszkała do wybuchu wojny.

Artystka w 2009 r. ukończyła Charkowski Narodowy Uniwersytet Gospodarki Miejskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka. Od 2015 roku zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci i młodzieży wydanych w wielu krajach m.in. w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Włoszech, Rumunii, Japonii, Tajwanie, Korei Południowej, Niemczech i Bułgarii. W 2018 r. zdobyła prestiżową międzynarodową nagrodę Image of the Book. Prace artystki prezentowane były na licznych wystawach w Charkowie, Moskwie, Petersburgu, Bukareszcie i Sofii. Jest autorką książek: „Śnieżny anioł” (2018), „Nie gniewaj się mamusiu” (2019) oraz „Kapryśny dom” (2023). W 2022 r. chroniąc się z rodziną w piwnicy swojego domu napisała „Dziennik wojenny” rejestrując codzienne, trudne życie osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Dziennik zostały wydany w Korei Południowej, Włoszech, Rumunii, Japonii, Tajwanie i Niemczech.

Olga Grebennik jest również autorką plakatu do spektaklu „Złoty klucz”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.