Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ea219cda-ca86-46f8-8c0d-479b1b6b4119.jpg Bardzo dobre wieści dla rowerzystów. Ponad 17 mln zł dofinansowania dla rowerów metropolitarnych na Pomorzu

Bardzo dobre wieści dla rowerzystów. Ponad 17 mln zł dofinansowania dla rowerów metropolitarnych na Pomorzu

Dwóch mężczyzn przy mapie

13 października 2017 r. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie projektu roweru metropolitarnego. Na te pieniądze czekało 14 pomorskich gmin.

 

Całkowity koszt projektu to 20 256 775,29 zł, z czego aż 85 proc. (17 218 259,00 zł) zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To będzie największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w kraju.

 

Rower metropolitarny coraz bliżej

Rower miejski to codzienność kilkudziesięciu miast w Polsce. Czas najwyższy na Pomorze. Dlatego w 2016 r. do RPO WP wpisano projekt rowerów metropolitarnych, a w lipcu 2017 r. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za jego realizację, złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod względem formalnym i 13 października 2017 r. Zarząd WP zatwierdził jego realizację. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 r.

– Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety 14 gmin partnerskich –­ mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geo-lokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – wyjaśnia.

Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje.

 

Jest kasa, co dalej?

Stowarzyszenie OMG-G-S już pracuje nad dalszą realizacją inwestycji. – Cieszy nas decyzja marszałka. Byliśmy zaangażowani w tworzenie oceny merytorycznej i formalnej. Mieliśmy dużo pytań, dlatego dopasowaliśmy szczegóły projektu do wymagań urzędu. To świetna wiadomość, że wszystko się udało – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego. – Teraz prowadzimy prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia, mając na uwadze to, że w niedługiej przyszłości chcielibyśmy ogłosić przetarg. Ze szczególną uwagą przyglądamy się aspektowi integracji roweru z systemem poboru opłat, czyli tzw. biletem metropolitarnym – dodaje Perycz-Szczepański.

Na ten element projektu trzeba jednak dłużej poczekać, ponieważ niedawno zawiązała się spółka zajmująca się tematem. Potrzebna jest szczegółowa koncepcja biletu metropolitarnego, by udało się opisać poziom integracji systemów. Im lepiej zostanie to nakreślone, tym łatwiej będzie wybrać właściwego operatora sytemu w drodze przetargu.

 

System rowerów IV generacji

Do projektu roweru metropolitarnego na Pomorzu włączyło się 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. Ich lokalizacje uzgadnianie były w ramach konsultacji społecznych.

Pomorski projekt jest inwestycją wyjątkową. – Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce. To szczególna na tle kraju współpraca kilkunastu gmin, które razem przystąpiły do jego realizacji. – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański. – Cały system ma być dopasowany do współczesnych realiów – dodaje.

Rowery metropolitarne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.

Więcej o tym, jak ma wyglądać i działać system roweru metropolitarnego przeczytasz tu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.