Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Kadr-z-filmu-IO-scaled.jpg Bałtyk Movie w Centrum św. Jana. Jako pierwszy pokazany zostanie film „IO”

Bałtyk Movie w Centrum św. Jana. Jako pierwszy pokazany zostanie film „IO”

Kadr z filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego. Mat. prasowy Gutek Film
17.03.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
17.03.2023

Do zabytkowego wnętrza Centrum św. Jana w Gdańsku przeniesie się przegląd filmów Bałtyk Movie. W najbliższych miesiącach odbędą się tam trzy seanse. Na wtorek, 21 marca 2023 r. zaplanowano projekcję filmu Jerzego Skolimowskiego „IO”, tegorocznego kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy.

Klasyka i nowości, mroźne propozycje z dalekiej Północy i te rodzimych reżyserów, pełne napięcia thrillery i magiczne obrazy zainspirowane folklorem… To wszystko czekać będzie na widzów podczas przeglądu filmów Bałtyk Movie.

– Filmowcy regionu bałtyckiego snują opowieści surowe, ale jednocześnie okraszone absurdalnym humorem, wypełnione skrajnymi emocjami – mówi Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. – Każdy będzie mógł się zatopić w świecie filmów znad Bałtyku, siedząc wygodnie w gotyckim wnętrzu Centrum św. Jana.

Opowieść o pewnym osiołku

W ramach Bałtyk Movie we wtorek, 21 marca 2023 r. odbędzie się projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego „IO”, który był tegorocznym kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Dzieło polskiego reżysera stał się też sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechało z Nagrodą Jury.

„IO” to opowieść o przygodach pewnego osiołka, który przemierza Europę napotykając na swej drodze galerię barwnych ludzkich postaci. Podróż, w jaką widzów zabiera Skolimowski, wiedzie od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Głównemu bohaterowi towarzyszą w niej m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz oraz Isabelle Huppert.

.

Bałtyk Movie. Pokaz filmu „IO” (reż. Jerzy Skolimowski, 2022)

  • 21 marca 2023 r., wtorek, godz. 19.00
  • Centrum św. Jana
  • ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Pokaz zostanie poprzedzony krótką prelekcją poprowadzoną przez filmoznawczynię Martę Maciejewską.

Bilety w cenie 15 zł są do kupienia na stronie internetowej: www.nck.interticket.pl oraz w Centrum św. Jana na godzinę przed seansem.

W kolejnych miesiącach w ramach Bałtyk Movie pokazane zostaną:

  • „Godland” (reż. Hlynur Pálmason, 2022)
    18 kwietnia 2023 r., wtorek, godz. 19.00
  • „W trójkącie” (reż. Ruben Östlund, 2022)
    16 maja 2023 r., wtorek, godz. 19.00

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.