Dzień Niepodległości

 

W czwartek 24 sierpnia mijają 32 lata od uzyskania niepodległości przez Ukrainę. Dzień Niepodległości Ukrainy przypada w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1991 r. Ten ważny dla naszych sąsiadów dzień obchodzony jest po raz drugi w warunkach wojny wywołanej przez rosyjskiego agresora. W ramach solidarności z narodem ukraińskim, w tych dniach gdańska fontanna Neptuna będzie podświetlona na niebiesko-żółto.

– Ukraina wciąż walczy i cierpi z powodu rosyjskiej agresji. Jesteśmy świadkami nie tylko walki o suwerenność i niezależność, ale także walki o podstawowe prawa człowieka oraz o zachowanie integralności terytorialnej. W tej trudnej sytuacji, wyrażamy nasze wsparcie i solidarność dla narodu ukraińskiego – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 Program obchodów

Przed uroczystościami w cerkwi św. Bartłomieja i Opieki NMP o godz. 16.30 zostanie odprawiona św. Liturgia o pokój w Ukrainie. Oficjalne obchody rozpoczną się o 18.00 pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego (za centrum handlowym Madison). Pół godziny później w stronę Placu Solidarności wyruszy Marsz Wolności. W programie obchodów jest m.in. koncert „Sięgaj do swoich korzeni” w Europejskim Centrum Solidarności. Podczas koncertu wiersze wybitnych poetów ukraińskich zabrzmią wraz ze współczesnymi utworami, aby połączyć ukraińską przeszłość i teraźniejszość oraz pokazać o co walczy Ukraina i kim są Ukraińcy. Wystąpią: Artem Furman, Andrij Szymbra, Bohdana Radczenko, Oksana i Andriana Hałeszczuk, zespół „eLove”, ukraiński chór „Vyrij” GAK Gama, zespół dziecięcy „Skrzydła Ukrainy”, Wira Chołodion-Duda, Studio Tańca „MAKSYMUS”, „Zjednoczeni” Gdańsk, Chrystyna Hruchowska „TYNKA”. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodystyj, Związek Ukraińców w Polsce-Oddział Pomorski, TYNKA. Partner: Europejskie Centrum Solidarności