Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/baczek-ratownik-okladka-1019x1024-1.png „Bączek Ratownik” – jedyny poradnik pierwszej pomocy dla najmłodszych. Trafił do gdańskiego pogotowia

„Bączek Ratownik” – jedyny poradnik pierwszej pomocy dla najmłodszych. Trafił do gdańskiego pogotowia

Fot. materiał prasowy
05.10.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
05.10.2023

„Bączek Ratownik” tak brzmi tytuł książeczki, która w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób opisuje 22 zdarzenia zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Kilkadziesiąt egzemplarzy publikacji trafiło właśnie do Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku.

Przekazanie książeczek odbyło się w siedzibie gdańskiego pogotowia 5 października 2023 r. z udziałem członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej.

O skompilowanych sprawach prostym językiem

To specjalny, bogato ilustrowany, poradnik dla najmłodszych dotyczący udzielania pierwszej pomocy. Głównym  bohaterem jest tytułowy Bączek Ratownik, który w prosty sposób opisuje, jak poradzić sobie w 22 sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Chodzi m.in. o: oparzenie, złamanie, zadławienie, uraz głowy, krwotok, a nawet czy ból głowy lub zęba. Publikacja radzi, co należy zrobić, a czego unikać, aby nie zaszkodzić. To poradnik, który nie tylko uczy i bawi, ale przede wszystkim pomaga i uspokaja. Maluchy ucieszy, że książeczka jest bogato ilustrowana. Na jej kartach jest też miejsce do samodzielnego rysowania opisanych przypadków.

–  Przekazana dziś książeczka to doskonały przykład, jak uczyć, bawiąc. Opisane w niej problemy zdrowotne przedstawione są zrozumiałym dla maluchów językiem, a mimo to traktują o ważnych kwestiach, które mogą dotyczyć każdego – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Cieszę się, że gdańskie pogotowie, podobnie jak warszawskie i poznańskie, wzbogaciło się o tę cenną publikację. Na pewno pomoże ona niejednemu młodemu człowiekowi – dodała Kapała-Sokalska.

O autorach

Pomysł zrodził się w głowach autorów jakiś czas temu. Chodziło przede wszystkim o to, aby oswoić najmłodszych z różnymi zdrowotnymi sytuacjami. Do tej pory w karetkach dla dzieci dostępne były maskotki, od teraz będą książeczki.

– Wraz z moim partnerem VW Leasing Finansial Services przekazujemy książki dla dzieci jadących do szpitala po zdarzeniach nagłych do stacji gdańskiego pogotowia – mówił Karol Bączkowski.

Anna Gil – rysowniczka, wierszopisarka, felietonistka, kompozytorka, trenerka myślenia wizualnego i rysunku w edukacji i biznesie, nauczycielka, pedagożka, autorka kanału Youtube dla dzieci – Rysuj z Ciocią Bombonierką.

Karol Bączkowski – specjalista zdrowia publicznego, ratownik medyczny, trener pierwszej pomocy. Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ratownictwo medyczne oraz zdrowie publiczne. Wykładowca Uniwersytecki WSB Gdańsk. Realista, trener pierwszej pomocy, propagator zdrowego trybu życia, prostego wykładania pierwszej pomocy oraz publicznego dostępu do defibrylatorów zewnętrznych. Ojciec 6-letnie Zuzi i 11-letniego Kuby.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.