Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Aż 23 miliony złotych na 60 pożyczek dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Poprawią konkurencyjność firm

Aż 23 miliony złotych na 60 pożyczek dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Poprawią konkurencyjność firm

Mężczyzna trzymający gotówkę

Pożyczki będą udzielane przez pośredników finansowych, którzy nie pobierają opłat ani prowizji. Kredyty mają być też tańsze, by mogły z nich skorzystać nawet bardzo małe firmy.

 

Polska Fundacja Przedsiębiorczości 20 października 2017 r. podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w wysokości 23 mln zł na udzielanie pożyczek w ramach Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Nowe produkty uzupełnią dotychczasową ofertę na Mikropożyczki i Pożyczki Rozwojowe, które kierowane są do przedsiębiorców. Do wyboru będzie Pożyczka Inwestycyjna lub Pożyczka Profilowana.

 

Oferta dla najmniejszych

Pożyczka Inwestycyjna przygotowana jest dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa pomorskiego, zatrudniających nie więcej niż 50 osób. Finansowane będą przedsięwzięcia rozwojowe, które mają zwiększyć konkurencyjność, ułatwić wprowadzenie nowej oferty lub poprawić efektywność produkcji. Przedsiębiorca będzie mógł m.in. kupić nowoczesne wyposażenie, przeprowadzić modernizację budynku, w którym znajduje się jego firma, oraz zatrudnić nowych pracowników.

Pożyczki Inwestycyjne mogą być oprocentowane na warunkach rynkowych lub na zasadach korzystniejszych niż rynkowe, ale wyłącznie w tzw. obszarach preferencji. Należą do nich inwestycje ukierunkowane na rozpoczęcie lub wzrost wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub eksportu oraz przyczyniające się do wzrostu trwałych miejsc pracy.

 

Bądź bardziej eko

Pożyczka Profilowana adresowana jest do pomorskich do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Z kredytu będą mogli skorzystać biznesmeni planujący nowe inwestycje, wpisujące się w obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Może być to rozbudowa zaplecza, zmiana procesu produkcyjnego, sposobu świadczenia usług, a także zakup maszyn i sprzętu. Celem inwestycji powinno być istotne poszerzenie rynków zbytu, zwiększenie palety oferowanych produktów lub usług oraz znacząca poprawa ich jakości. Przedsiębiorstwa, dzięki zastosowaniu ekoinnowacji przy wykorzystaniu nowych źródeł energii lub wdrożeniu systemów zarządzania środowiskowego, mają stać się bardziej ekologiczne i efektywne.

Również w przypadku Pożyczki Profilowanej przedsiębiorca będzie mógł liczyć na korzystniejsze oprocentowanie – jeśli jego inwestycja zwiększy wewnątrzunijną wymianę towarów lub eksport, a także wtedy, gdy wpisze się w obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza.

Maksymalny okres spłat tych pożyczek to 84 miesiące, przy czym możliwe jest uzyskanie do 12 miesięcy karencji w spłacie kapitału. Można uzyskać kredyt o wartości od 300 tys. zł do 1 mln zł.

 

Zobacz: Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+, Polska Fundacja Przedsiębiorczości

 

Punkty obsługi Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na Pomorzu:

  • Gdańsk

ul. Piwna 1/2 (pok. 111), 80-831 Gdańsk

te./fax 58 301 02 29

  • Gdynia

ul. Morska 509 (pok. 5), 81-006 Gdynia

tel./fax 58 620 96 09

  • Słupsk

ul. Jana Pawła II 1 (pok. 744), 76-200 Słupsk

tel./fax 59 846 84 47

  • Człuchów

Powiatowy Urząd Pracy

ul. Jerzego z Dąbrowy 1A, 77-300 Człuchów

tel. 59 84 88 465

  • Bytów

Starostwo Powiatowe

ul. 1 Maja 15, 77-100 Bytów

tel. 59 82 28 004

  • Chojnice

Powiatowy Urząd Pracy, Biuro Karier

ul. Mickiewicza 17, 89-600 Chojnice

tel. 52 39 77 128

  • Lębork

Powiatowy Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Pl. Pokoju 6 pok. 116, 84-300 Lębork

tel. 59 86 21 856

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.