Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/26Z-cyklu-Wydmy-2021.jpg Artysta wierny pejzażowi. Wystawa prac Wojciecha Zaniewskiego w sopockiej PGS

Artysta wierny pejzażowi. Wystawa prac Wojciecha Zaniewskiego w sopockiej PGS

Wojciech Zaniewski, pejzaż z cyklu Wydmy (2021). Mat. prasowy PGS w Sopocie
20.06.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
20.06.2022

Abstrakcyjne i idylliczne krajobrazy wykonane techniką pastelową oraz obrazy olejne Wojciecha Zaniewskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie „Pejzaże” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 czerwca 2022 r.

Wojciech Zaniewski jest artystą, który w swojej twórczości pozostaje wierny pejzażowi. Plaża, nadmorska roślinność i nieuczęszczane ścieżki to powtarzające się motywy w jego twórczości.

Krajobrazy w różnych kolorach

Na wystawie „Pejzaże” zaprezentowane zostaną prace wykonane techniką pastelową z lat 2012-2022 oraz najnowsze obrazy olejne. Zaniewski z konsekwencją i dyscypliną realizuje swoją wizję otaczającego nas świata, który jest bliski naturze. Pomimo powtarzającego się tematu, na wystawie zwiedzający odnajdą jego różne abstrakcyjne przetworzenia.

Najnowsze prace, stanowiące główny trzon ekspozycji, wykonane zostały w odcieniach fioletów i charakteryzują się wyraźną redukcją detali. Prace z cyklu Wydmy prezentowane są z kolei w różnych odsłonach kolorystycznych – w stonowanych, subtelnych barwach, ale również w odważnych, kontrastowych zestawieniach. Ciekawą propozycję stanowią również pastele z cyklu Niepokój, emanujące nastrojem tajemnicy i niedopowiedzenia. Wystawę dopełniają obrazy olejne, w których pojawia się idylliczny krajobraz wiejski.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki, Urzędu Miasta Sopotu oraz Morskiej Agencji Gdynia Sp. z.o.o.

.

Wojciech Zaniewski. Pejzaże

  • wernisaż: 23 czerwca 2022 r., czwartek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 24 czerwca – 14 sierpnia 2022 r.
  • Państwowa Galeria Sztuki
  • Plac Zdrojowy 2, Sopot

.

.

Wojciech Zaniewski – urodził się w Gdańsku. Studiował w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1974-1979. Dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego obronił w 1979 r. W 1986 r. jako stypendysta rządu włoskiego odbywał praktykę w rzymskiej Accademia di Belle Arti w pracowni prof. Sandro Trottiego. Przez ponad dekadę związany z PWSSP w Gdańsku. W 1995 r. uzyskał kwalifikacje I stopnia na gdańskiej PWSSP w dyscyplinie artystycznej malarstwo. Po wygaśnięciu umowy nauczał w szkolnictwie pozaakademickim. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne na Uniwersytecie Gdańskim.

Uczestnik wielu krajowych wystaw zbiorowych, m.in. w Sopocie, Gdyni, Warszawie, Katowicach, Nowym Sączu i Krakowie, zagranicznych, w tym w Danii, Japonii, Francji (w Instytucie Polskim w Paryżu i Saint-Aulaye) oraz we Włoszech (Expo Chianciano 2016), a także wystaw indywidualnych w Gdańsku, Sopocie, Warszawie (galeria Zapiecek) i Nowym Jorku (SoHo). Laureat kilku nagród i wyróżnień uzyskanych w wyniku konkursów, m.in. w Katowicach, Warszawie, Chianciano i Nowym Sączu.

W roku 2008, 2014 i 2021 otrzymał stypendium marszałka województwa pomorskiego na realizację projektów artystycznych – wystawy malarstwa oraz wydanie książki o sztuce „Dokąd zmierza współczesna sztuka? Eseje o historii sztuki jej rozwoju i perspektywach”. Ponadto, w 2011 r. zdobył stypendium prezydenta Sopotu na kolejny projekt artystyczny, w 2016 r. został laureatem Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.