Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Archiwalne zdjęcia w darze dla muzeum. Ty też możesz zostać mecenasem gdańskiego dziedzictwa

Archiwalne zdjęcia w darze dla muzeum. Ty też możesz zostać mecenasem gdańskiego dziedzictwa

Przekazanie albumu, po lewej: Waldemar Ossowski – dyrektor MHMG, po prawej: Roland Józefowicz.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało w darze unikatowy album. Zawiera on zdjęcia przedstawiające powojenną odbudowę miasta. Część z nich pokazana zostanie na wystawie w planowanym Muzeum Gdańska.

 

147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, wykonanych przez pracowników Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, dokumentujących ich pracę w latach 1945-1966. Tak w skrócie można opisać album przekazany muzeum przez Rolanda Józefowicza.

 

Zobacz wyjątkowe zdjęcia

W albumie znajdują się m.in. zdjęcia z konserwacji obrazów z Olsztyna czy domów podcieniowych na Żuławach. Najcenniejsze są jednak przedstawienia gdańskich zabytków: Ratusza Głównego Miasta, Wielkiego Młyna, kościoła św. Katarzyny, a także twierdzy Wisłoujście.

– Album powstał w gdańskim oddziale Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w związku z obchodami tysiąclecia Polski i najpewniej był przewidziany jako dar dla dygnitarza partyjnego. Zgromadzone w nim zdjęcia pokazują rozmach i skalę odbudowy powojennego Gdańska oraz Pomorza. Niektóre z tych zdjęć to unikaty – informuje Roland Józefowicz.

Zgodnie z intencją darczyńcy pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska wykonają kopie cyfrowe zdjęć i umieszczą je na portalu Dziedzictwo Pomorza. Niebawem portal zostanie też połączony z nową stroną internetową muzeum. Obie witryny zostaną zaprezentowane po 5 stycznia 2018 r. 

 

Podziel się swoimi „gedanikami”

– Jesteśmy niezmiernie zobowiązani panu Rolandowi za ten dar. Niektóre z tych zdjęć chcemy pokazywać w przyszłości na wystawie stałej w Muzeum Gdańska – zaznacza Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. – Zachęcamy gdańszczan, jak również osoby kolekcjonujące „gedaniki” związane z historią miasta, aby przekazywały nam te przedmioty w celu bezpłatnego wykonania ich kopii cyfrowych. Nie trzeba dokonywać darowizny, by stać się mecenasem gdańskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Ossowski.

To nie pierwszy przypadek przekazania cennych obiektów do MHMG. W tym roku muzeum otrzymało od Jerzego Główczewskiego zdjęcie lotnicze zniszczonego Gdańska z 1947 r., natomiast kilka lat wcześniej Roland Józefowicz przekazał XIX-wieczną mapę miasta.

 

Zobacz: Pilot Dywizjonu 308 przekazuje Muzeum Historycznemu niezwykłe zdjęcie. Powojenny Gdańsk z lotu ptaka

 

Fot. Agnieszka Grabowska (MHMG)

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.