Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Andrzej_Bauer_2019a-scaled.jpg Andrzej Bauer gościnnie na Ołowiance. Co usłyszą melomani?

Andrzej Bauer gościnnie na Ołowiance. Co usłyszą melomani?

Andrzej Bauer. Fot. materiał prasowy PFB
14.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.03.2023

Partitę Lutosławskiego, rapsodię Karłowicza i melodie polskie Weinberga będzie można usłyszeć podczas koncertu symfonicznego. Wydarzenie odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 17 marca 2023 r.

 • Orkiestra PFB
 • Szymon Morus – dyrygent
 • Andrzej Bauer – wiolonczela

prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

 • Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę (opracowanie na wiolonczelę A. Bauer) [18′]
 • przerwa [20′]
 • Mieczysław Karłowicz – Rapsodia litewska op. 11 [22′]
 • Mieczysław Weinberg – Melodie polskie op. 47 nr 2 [14′]

Andrzej Bauer

Urodził się w Łodzi. Tam ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je, pracując m.in. z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie w klasie Williama Pleetha jako stypendysta Witolda Lutosławskiego. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasy wiolonczeli. Jest również założycielem i opiekunem artystycznym Warszawskiej Grupy Cellonet. Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Andrzej Bauer wystąpił z recitalami m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wiedniu, Hamburgu, Monachium, a także z orkiestrami symfonicznymi m.in. z Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą RAI w Neapolu, Orkiestrą Filharmoniczną w Strasburgu, Orkiestrą Radia w Stuttgarcie oraz Orkiestrą Radiową w Berlinie. Koncertował jako solista z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszały go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych. Nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Brał udział w międzynarodowych festiwalach występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki nowej i najnowszej, w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. W 2002 r., podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Warszawska Jesień, wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne powstałych z jego inspiracji. Zapoczątkowany wówczas projekt Cellotronicum jest przez artystę kontynuowany, owocuje nagraniami i kolejnymi prawykonaniami, które prezentowane są w ważnych centrach muzyki współczesnej w Europie. Kolejna edycja Cellotronicum, prezentowana podczas Warszawskiej Jesieni została uhonorowana nagrodą Orfeusz 2006. Obecnie coraz więcej czasu poświęca kompozycji i improwizowaniu muzyki.

Koncert symfoniczny – Andrzej Bauer

 • 17 marca 2023 r., piątek, godz.19.00, Sala koncertowa
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • bilety: 22-90 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.