Kultura
Budynek pałacu w Waplewie Wielkim

7,4 mln zł pożyczki dla muzeum w Waplewie. Rozpocznie się drugi etap prac konserwatorskich

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Fot. Magdalena Michalska / Pomorskie.travel
15.01.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
15.01.2021

Kolejny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Waplewie Wielkim doczeka się remontu. Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pożyczkę na konserwację i rewaloryzację zabytkowej powozowni.

Umowa została podpisana 15 stycznia 2021 r. pomiędzy dyrektorem muzeum Jackiem Friedrichem a prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomirem Koprowskim. W wydarzeniu uczestniczyli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski.

Jaki jest zakres planowanych prac?

W ramach drugiego etapu prac prowadzonych w Waplewie Wielkim planowana jest kompleksowa konserwacja i rewaloryzacja budynku zabytkowej powozowni.

– Ta inwestycja pokazuje jak ważna dla samorządu województwa jest historia naszego regionu i kraju. Kompleks w Waplewie Wielkim pełni ważne zadanie przypominania o misji jaką pełnił polski dwór. Mamy nadzieję, że dzięki tej pożyczce będzie ono jeszcze skuteczniej realizowane – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Projekt przewiduje utworzenie w powozowni przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części jej pomieszczeń na magazyny. Wartość pożyczki udzielonej na ten cel z Pomorskiego Funduszu Rozwoju to kwota 7,4 mln zł.

– Pomoc jaką otrzymuje muzeum jest bardzo cenna. Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim to obiekt wymagających ogromnych nakładów finansowych – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do tej pory udało się odnowić pałac, ale jest jeszcze wiele zabudowań wokół pałacu, które wymagają podjęcia działań ratunkowych ze względu na stan ich zachowania i zagrożenie zniszczeniem.

Podpisanie umowy pomiędzy Muzeum Narodowym w Gdańsku a Pomorskim Funduszem Rozwoju. Fot. Aleksander Olszak

W planach muzeum jest także modernizacja historycznego majdanu oraz podjazdu w otoczeniu pałacu. Pozwoli to na wprowadzenie wygodniejszej komunikacji, m.in. poprzez utworzenie tam parkingu dla zwiedzających.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.