Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/bies_wyd.jpg 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Tymoteusz Bies. Fot. materiał prasowy PFB
27.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.03.2023

Tradycyjnie Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku bierze udział w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. We wtorek, 28 marca 2023 r. odbędzie się jedyny koncert w ramach tego cyklu. Będzie można usłyszeć m.in. utwory Pendereckiego i Bacewicza.

 • Dalia Kuznecovaitė – skrzypce
 • Tymoteusz Bies – fortepian

Program:

 • Krzysztof Penderecki – I Sonata na skrzypce i fortepian [8′]
 • Faustas Latenas – Sonata na skrzypce i fortepian [15′]
 • Grażyna Bacewicz – I Sonata na skrzypce i fortepian Da camera [12′]
 • Ludwig van Beethoven – Sonata F-dur na skrzypce i fortepian Wiosenna [25′]

Dalia Kuznecovaitė

Litewska skrzypaczka, która zaczęła grać na skrzypcach w wieku zaledwie czterech lat. Artystka urodziła się w Wilnie, gdzie studiowała w Szkole Artystycznej im. M.K. Ciurlionis Art School (u prof. B. Smidtiene i J. Urby). W latach 2004-2007 kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Köln (u prof. Z. Brona). Od 2007 do 2012 r. studiowała w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Rostocku (u prof. P. Munteanu). Od 2012 do 2015 r. w Narodowym Konserwatorium w Paryżu (prof. B. Garlitsky i prof. S. Roussev). Jest stypendystką Funduszu M. Rostropowicza od 2004 r. Gra na francuskich skrzypcach Paul Bailly z roku 1881. Zdobywczyni pierwszej nagrody i złotego medalu na międzynarodowym konkursie im. H. Szerynga (2008), laureatka konkursu im. J. Brahmsa (2008). Współpracowała z takimi dyrygentami jak: M. Rostropowicz, M. Sanderling, M. Diadiura, E. Batiz, F. Mastrangelo, S. Sondeckis, A. Poga czy E. Korkmaz. Wykazując zamiłowanie do nauczania, dołączyła do kadry pedagogicznej Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w 2016 r.. Jako solistka wielokrotnie występowała w Europie i USA.

Tymoteusz Bies

Urodzony w Mikołowie w 1995 r. pianista, kompozytor i producent muzyczny. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu Doroty Zawieruchy. Od 2013 r. kontynuował naukę w POSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod opieką artystyczną prof. Zbigniewa Raubo. Po ukończeniu liceum z wyróżnieniem w 2015 r. podjął studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, także pod okiem prof. Zbigniewa Raubo. W 2018 r. ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia, otrzymując tytuł Primus Inter Pares dla najlepszego absolwenta. Od 2020 r. pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu katowickiej uczelni. Podczas 20 lat edukacji muzycznej brał udział w kursach mistrzowskich, pracując pod okiem wybitnych pedagogów m.in: Eugene Indjica, Andrzeja Jasińskiego, Kevina Kennera, Tobiasa Kocha, Janusza Olejniczaka, Piotra Palecznego, Katarzyny Popowej-Zydroń, Wojciecha Świtały, Dang Thai-Sona, Daniila Trifonova, czy Vanessy Latarche. Jest laureatem ponad trzydziestu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2013, 2017), Friuli Venezia Giulia International Piano Competition (I Nagroda oraz szereg nagród specjalnych, 2018) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. K. Szymanowskiego (I Nagroda oraz Nagroda Specjalna, 2018). W repertuarze posiada przekrojowy wybór dzieł literatury fortepianowej, od muzyki dawnej po muzykę współczesną. W sezonie artystycznym 2020/2021 oraz 2021/2022 pełnił funkcję artysty-rezydenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Tymoteusz Bies udziela się na polu produkcji muzycznej oraz kompozycji muzyki filmowej, współpracując od kilku lat z polskim reżyserem i operatorem filmowym Adamem Sikorą. Jako producent muzyczny współpracuje między innymi z Tomaszem Janiszewskim (Magierą).

27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

 • 28 marca 2023 r., wtorek, godz.18.00, Sala koncertowa
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • bilety: 32-70 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.