Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/Kopia-mdagff-2022-Angels-of-Sinjar-Stills-1516681-scaled.jpg Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Trwa 19. Millennium Docs Against Gravity

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Trwa 19. Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu "Angels of Sinjar". Fot. materiał prasowy Docs Against Gravity
11.05.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.05.2022

Polskie premiery 80 najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata, spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty, warsztaty i Rodzinna Akademia Dokumentalna tak zapowiada się Millennium Docs Against Gravity. Trójmiejska edycja największej imprezy filmowej w Polsce rozpocznie się 13 i potrwa do 22 maja. Festiwal po raz siódmy odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Europejska Akademia Filmowa doceniła Millennium Docs Against Gravity włączając go do najważniejszych festiwali europejskich. Oznacza to możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Nowości w tej edycji

Po raz pierwszy na festiwalu będzie Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Będą to dokumentalne obrazy z całego świata, nie dłuższe niż 45 minut, o różnorodnej tematyce. W programie jest też kilka nowych sekcji filmowych. Love Stories to często nieoczywiste historie miłosne. Sekcja Zanim dorośniesz skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki. Z kolei Oblicza Dalekiego Wschodu prezentują realia: Bangladeszu, Chin, Mjanmy czy Wietnamu. Zastrzykiem wiedzy, która podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji Nauka nas uratuje. Tegoroczną sekcją awangardową są Archiwa przyszłości. Ponadto, będzie pierwsza w Polsce retrospektywa filmów Susan Sontag – wybitnej eseistki, krytyczki kultury i ikony popkultury. Jej bogata i różnorodna filmografia pozostaje w Polsce nadal niemal nieznana.

Będą nagrody

Festiwal po raz kolejny zachowa parytet, gdyż połowa prezentowanych w programie filmów została wyreżyserowana przez mężczyzn, a połowa przez kobiety. W konkursie o nagrodę prezydenta Gdyni przeważają twórczynie rywalizuje 8 reżyserek i 6 reżyserów. Można zdobyć 15 tys. zł dla najlepszego filmu w konkursie głównym o nagrodę Banku Millennium. Wyróżnienie przyznają gdyńscy jurorzy: twórca filmów dokumentalnych i wykładowca Maciej Cuske, malarka, performerka, działaczka społeczna Honorata Martin oraz artysta wizualny, muzyk, wykładowca Maciej Salamon. Natomiast nagrodę Etnomatograf przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej. Otrzyma ją reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka. Widzowie będą mogli wskazać swój ulubiony film spośród 12 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach konkursu o nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Obrazy ukraińskie i udogodnienia dla niepełnosprawnych

W obliczu aktualnych wydarzeń obecność filmów ukraińskich lub opowiadających o Ukrainie nabiera nowego znaczenia. Pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych sąsiadów i jest wyrazem solidarności z nimi. W gdyńskim programie znalazły się aż cztery takie filmy. Zaplanowano też specjalny, pomocowy pokaz filmu „Mariupol” – sobota, 21 maja, godz. 10.35.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami Bank Millennium i festiwal kontynuują projekt zwiększania dostępności. Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. Filmy, które będą dostępne w Gdyńskim Centrum Filmowym w specjalnej wersji, to największe tegoroczne hity:  „Lombard” oraz w „McCurry. W pogoni za kolorem”.

Spotkania, debaty, warsztaty

Już po filmie otwarcia, którym jest „Simona”, z gdyńską publicznością spotka się jego reżyserka Natalia Koryncka-Gruz. W kolejnych dniach GCF odwiedzą polscy twórcy, twórczynie i bohaterki filmów: „Bestie ze Złego”, „Silent love”, także tych z konkursu głównego: „Pisklaków” czy przebojowego „Lombardu”. Będzie też spotkanie wokół innego filmu konkursowego: „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywiści” – z reżyserem Joe Huntingiem i bohaterką Tią Johnson.

– Jak co roku festiwalowym projekcjom towarzyszy bogaty program wydarzeń dodatkowych. Dzięki współpracy z samorządem województwa pomorskiego i Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni zapraszamy na dwie debaty dotykające palących dziś problemów: „Kiedy docenimy rzeki?” po widowiskowym filmie „Rzeka” oraz „Tajemnice państwowe – jawność i ich granice”, inspirowaną filmem „USA kontra Reality Winner”. Niemal każdego dnia będziemy mówić o sprawach najważniejszych: o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym w Polsce, cyrkularności w myśleniu o zasobach naturalnych planety czy aktywizmie na rzecz zwierząt – mówi Przemek Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity.

Będzie też edukacja, przy współpracy z kolejnymi uczelniami: Uniwersytetem SWPS i Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, publiczność spotka się z Przemkiem Staroniem, psychologiem i Nauczycielem Roku 2018, a o instagramowej rodzinie opowie psycholożka dzieci i młodzieży Paulina Pawlicka. Nie zabraknie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. O etyce pracy z dziećmi na planie filmowym opowie reżyser i członek jury Maciej Cuske. Przed południem będzie też działać Rodzinna Akademia Dokumentalna. Do tego: warsztaty jogi śmiechu, potańcówka dla seniorów z Vice Mistrzynią Świata w salsie Moniką Grzelak, a na jeden dzień zamieńmy Plac Grunwaldzki w kwitnący Hyde Park

Rethink everything!

Wielkie kryzysy, z którym się mierzymy, wzbudzają potrzebę solidarności oraz wspólnej walki o zmianę otaczającej rzeczywistości. Tegoroczne hasło festiwalu „Rethink everything” zostało zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo” („Going Circular”). Niger Walk i Richard Dale pokazują w nim innowacyjny, zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety. To wizja przyszłości kreślona przez cztery wybitne umysły m.in. legendarnego prof. Lovelocka.

– Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymusza nowe podejście do świata dookoła nas. „Rethink Everything”. Hasło naszego festiwalu, zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo” w reżyserii Richarda Dalea i Nigeli Walk – nie wydaje się być przesadzone w konfrontacji z wyzwaniami, które dopiero przed nami – podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart. – Twórcy filmowi od lat ostrzegali przed Mordorem moskiewskim, czego wydaje się nie dostrzegali możni tego świata. Czy to znaczy, że kino straciło siłę przekonywania i nie jest traktowane tak poważnie jak kiedyś? Czy stało się już wyłącznie rozrywką? To nie jest prawdą. Wybitne dzieła filmowe są magnesem, przyciągają uwagę wszystkich i wpływają na opinię publiczną – dodaje Artur Liebhart.

Bilety

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 21 do 15 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 21 zł odbywa się on-line na stronach Millennium Docs Against Gravity (zakładka „Gdynia”) oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego (zakładka „Kino Studyjne”), a także stacjonarnie, w kasie Kina Studyjnego GCF. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 18 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu to tylko 15 zł. Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego GCF. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.