100 łódek żaglowych na 100-lecie
100 łódek żaglowych na 100-lecie
Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to wyjątkowa data. Z tej okazji pomorskie samorządy kupią 100 łodzi żaglowych dla mieszkańców. Łodzie będą służyć edukacji wodnej. Pływać będą po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.
Deklarację wspólnego przygotowania projektu podpisali 6 lutego 2020 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przedstawiciele 23 samorządów z całego regionu.
Żagle na pomorskich wodach
W województwie pomorskim są znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa. – Mamy dostęp do otwartych wód morskich, wód zatokowych, jezior i rzek. Żeglować można nawet przez 8 miesięcy w roku. To doskonałe warunki, by rozwijać i przekazywać kolejnym adeptom tradycje morskie i żeglarskie, by budować naszą pomorską tożsamość – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Ale trzeba mieć czym pływać. Dlatego dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 23 pomorskie samorządy zdecydowały się na budowę łodzi żaglowych. Pomysł samorządowców popiera między innymi Krystyna Chojnowska-Listkiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła Ziemię. – To jest bardzo dobry pomysł. Dzięki temu kolejne pokolenia młodych żeglarzy będą mogły rozwijać swoją pasję – mówiła nie ukrywając wzruszenia.
Sto łódek
Projekt zakłada budowę stu łodzi żaglowych. – Będą to nowoczesne jednostki, które sprostają bardzo szerokim wymaganiom. Dzięki nim amatorzy będą mogli stawiać pierwsze kroki na wodzie, ale i zawodowi żeglarze będą zadowoleni – zaznaczył marszałek Struk. Budowa łodzi to nie jest łatwe zadanie, dlatego w pracach nad jednostkami wezmą udział wybitni eksperci i inżynierowie. – Najwyższy czas, żeby powstały w Polsce nowoczesne łodzie do szkolenia i rekreacji. W wielu krajach są już takie klasy narodowe. My na razie bazujemy na Omegach, czyli starej konstrukcji z lat 40. ubiegłego wieku – podkreślał Jacek Centkowski, konstruktor jednostek pływających. Co ważne, takie łodzie z okazji stulecia zaślubin mogłyby zostać upowszechnione nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. – Mam nadzieje, że tak się stanie i dzięki temu będziemy mieli nowoczesną klasę narodową – dodał Centkowski.
Deklaracja samorządów
Projekt zakupu 100 łodzi żaglowych został przygotowany z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uczestniczyć w nim będą 23 samorządy z Pomorza. Deklarację podpisali: wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele samorządów Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego. – Wierzę, że wspólny zakup żaglówek wpłynie na zmianę pomorskiego krajobrazu oraz na jakość i dostępność edukacji żeglarskiej. Dzisiejsza deklaracja to pierwszy, niezwykle ważny krok – podkreślił Mieczysław Struk. Entuzjazmu wobec projektu nie kryła również Magdalena Kołodziejczak, wójt Pruszcza Gdańskiego. – Jesteśmy liderem tego projektu. Nie ukrywam, że to trudne i wymagające zadanie, ale jestem przekonana, że damy radę. I dzięki temu na wodach Pomorza pojawią się kolejne białe żagle – mówiła Kołodziejczak. Jeśli wszystko uda się zgodnie z planem budowa całej flotylli powinna zakończyć się w 2021 roku. Łączny koszt projektu to ok. 3,5 mln zł, z tego aż 3 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.