Aktualności

Trzecia edycja Nordic Talking. W tym roku spotkanie miłośników krajów skandynawskich odbędzie się online

Fot. źródło: facebook/nordictalkingfestival/
Fot. źródło: facebook/nordictalkingfestival/

Śnieg, zorza polarna, fiordy, renifery, trolle i bułeczki cynamonowe. Te hasła od razu przywołują na myśl kraje północy. O tym, co jeszcze kojarzy nam się ze Skandynawią, a także o podróżach, kulturze i biznesie będą rozmawiać goście Nordic Talking Festival, który odbędzie się 8-10 maja 2020 r. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie można zobaczyć w internecie.

 

Nordic Talking Festival to wydarzenie przeznaczone dla miłośników krajów nordyckich, którzy są zafascynowani skandynawskim stylem życia, a swoją pasją dzielą się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego celem jest integracja środowiska influencerów, czyli pasjonatów prowadzących fanpage na Facebooku, konta na Instagramie i Twitterze, blogi oraz videoblogi.

 

Z kim spotkamy się w tym roku?

Wśród gości tegorocznego festiwalu będą podróżnicy, pisarze, restauratorzy i przedstawiciele biznesu, m.in. Aleksandra Michta-Juntunen (autorka bloga Fińskie Smaki), Piotr Mikołajczak i Berenika Lenard (autorzy bloga Ice Story), Kinga Eysturland (autorka bloga Kierunek Dania) oraz Marcin Michalski (twórca fanpage'a Wyspy Owcze – Projekt Føroyar).

Podczas spotkania autorskiego Katarzyna Tubylewicz, pisarka i reporterka od lat mieszkająca w Szwecji, promować będzie swój najnowszy kryminał. O zimowej wyprawie przez Islandię opowie Łukasz Supergan, pracę kobiet w polskich stacjach polarnych przybliży Dagmara Bożek, natomiast relację z wyprawy polarnej Fjällräven 2019 przedstawi Inka Wu.

W programie festiwalu przewidziano również warsztaty językowe, a na zakończenie muzyczną niespodziankę – koncert Łukasza Sabata.

Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo na fanpage'u Nordic Talking Festival.

 

Organizatorami Nordic Talking Festival są Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, szkoła językowa Trolltunga oraz blog „Pofikasz? O Szwecji po polsku".

 

 

PROGRAM:

 

Piątek, 8 maja 2020 r.

godz. 18.00 – otwarcie

godz. 18.15-19.15 – Skandynawski design i ekologiczne rozwiązania przyszłości – prowadzenie: Małgorzata Szczypka van Heeswijk i Klaudia Borowiec

 

godz. 19.30-20.15 – Jak zrobić piękne zdjęcia zorzy polarnej? – prowadzenie: Emilia Długa, autorka bloga Globfoterka

Emilia Długa określa się jako „dziewczyna z Bieszczad". Jest lektorką języka szwedzkiego i poszukiwaczką fotograficznych przygód. Jej główne podróżnicze inspiracje to Skandynawia i Azja. Publiczności Nordic Talking zdradzi, jak podejść z aparatem do nordyckiego fenomenu, jakim jest zorza polarna.

 

Sobota, 9 maja 2020 r.

Warsztaty językowe:

  • godz. 10.00-11.00 – Fiński podstawowy – prowadzenie: Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA
  • godz. 11.00-12.00 – Duński podstawowy – prowadzenie: Nelli Trushina
  • godz. 12.00-13.00 – Islandzki podstawowy – prowadzenie: Agnieszka Jastrząbek

 

godz. 16.00-16.45 – Suomi, sisu, sauna, salmiakki. Obalamy fińskie mity! – wystąpi Aleksandra Michta-Juntunen, autorka bloga Fińskie Smaki

Fińskie smaki to pierwszy polski blog w całości poświęcony kuchni Finlandii. Jego autorka, Aleksandra Michta-Juntunen z wykształcenia jest politolożką. Zawodowo zajmuje się rozwojem edukacji zawodowej oraz tłumaczeniami. Prywatnie to matka siedmiolatka i żona byłego właściciela reniferów. Aleksandra na swoim blogu upowszechnia nie tylko kulinarną kulturę Finlandii.

 

godz. 17.00-17.45 – Dobro i zło, kobiecość i męskość, ofiara i kat, czyli ludzka strona kryminału. Bardzo Zimna Wiosna – spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz

Katarzyna Tubylewicz to polska reporterka, pisarka i tłumaczka od dwudziestu lat mieszkająca w Szwecji. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Ma na koncie książki reportażowe „Szwecja czyta. Polska czyta" (wraz z Agatą Diduszko-Zyglewską) oraz „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie". Tym razem wraca z kolejną powieścią, kryminałem osadzonym oczywiście w Szwecji.

 

godz. 18.00-18.45 – W poszukiwaniu skupienia i wolności. O samotnym trawersie Islandii zimą – spotkanie z Łukaszem Superganem

Łukasz Supergan to podróżnik długodystansowy. Na piechotę przeszedł już z Warszawy do Santiago de Compostela i wzdłuż całego Łuku Karpat. Jest także autorem dwóch książek: „Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat" i „Pieszo do irańskich nomadów" oraz artykułów publikowanych w „National Geographic". Szczególne miejsce w sercu Łukasza zajmuje daleka Północ, a dokładniej – Islandia, z którą zmierzył się podczas dwóch trawersów.

 

godz. 19.00-19.45 – „Nikt nie będzie z wami rozmawiać. To miejsce zarezerwowane wyłącznie dla Islandczyków." – reportaż z Fiordów Zachodnich Islandii. Rozmowa z Piotrem Mikołajczakiem i Bereniką Lenard, pisarzami i autorami bloga Ice Story

Piotr Mikołajczyk i Berenika Lenard to poszukiwacze nieoczywistych historii. Autorzy książek reporterskich „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" i „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii". Od niedawna także organizatorzy nieszablonowych wycieczek na tę niezwykłą wyspę.

 

godz. 20.00-20.45 – „Wyprawy polarne są laboratorium stosunków międzyludzkich". O pracy kobiet w polskich stacjach polarnych – wystąpi: Dagmara Bożek

Dagmara Bożek jest tłumaczką języka rosyjskiego i polarniczką. Uczestniczyła w 45. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Jest także autorką książek „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" i „Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze".

 

Niedziela, 10 maja 2020 r.

Warsztaty językowe:

  • godz. 10.00-11.00 – Szwedzki podstawowy – prowadzenie: Dalarna – kursy szwedzkiego
  • godz. 11.00-12.00 – Norweski podstawowy – prowadzenie: Trolltunga – kursy norweskiego
  • godz. 12.00-13.00 – Farerski podstawowy – prowadzenie: Kinga Eysturland

 

godz. 16.00-16.45 – Wyspy Owcze: Tradycja i nowoczesność czy tradycja kontra nowoczesność? – wystąpią: Kinga Eysturland i Marcin Michalski

Kinga Eysturland to gdańszczanka, skandynawistka i podróżniczka. Od wielu lat mieszka na Wyspach Owczych, gdzie prowadzi pensjonat, w którym gości turystów z całego świata. Swoje przygody opisuje na blogu Kierunek Dania.

Marcin Michalski od lat kultywuje „farerskiego fioła". Swoją fascynację zamienił na książkę reporterską „81:1. Opowieści z Wysp Owczych". Prowadzi też fanpage Wyspy Owcze - Projekt Føroyar, zrzeszający ludzi kochających ten zakątek globu.

 

godz. 17.00-17.45 – Co to znaczy być świadomym podróżnikiem? O norweskim friluftsliv – wystąpi: Gosia Dvořáková, autorka bloga Gazela w Laponii

Gosia Dvořáková mieszka w arktycznym miasteczku tuż za kołem podbiegunowym. Eksploruje północne krańce Norwegii, a swoje impresje pokazuje na prowadzonym wraz z mężem blogu Gazela w Laponii.

 

godz. 18.00-18.45 – „We, the Sámi people. About the identity of the indigenous people of the North" – prowadzenie: Johhny Mathis Sara

Johny Mathis Sara jest rodowitym Saamem, miłośnikiem natury, a także pilotem wycieczek po jego ukochanej Laponii. Podczas spotkania na żywo w języku angielskim opowie o tożsamości przedstawicieli ludu Saami – mieszkańców Laponii.

 

godz. 19.00-19.45 – W głąb Arktyki, w głąb siebie. Relacja z wyprawy polarnej Fjällräven 2019 – spotkanie z Inką Wu.

Inka Wu – czyli Sabina – grafik z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Zakochana w Północy i w psich zaprzęgach. Czerpiąca inspiracje z Arktyki.

 

godz. 20.00-21.00 – koncert – wystąpi: Łukasz Sabat

Łukasz Sabat jest wokalistą, multiinstrumentalistą, DJ-em. Wśród jego instrumentów znajdują się armeński duduk, saksofon altowy, hulusi czy sopilka. Jego muzyczne horyzonty sięgają od muzyki świata, przez rap, do poezji śpiewanej.

 

Baner Nordic Talking Festival

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości