Aktualności

Truskawkobranie na Złotej Górze

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/Сергей Нежинский

Na Złotej Górze koło Kartuz, 27 i 28 czerwca 2015 r. swoje święto będzie miała truskawka. Największa na Kaszubach impreza plenerowa, odbywająca się od ponad 40 lat w niedzielę na przełomie czerwca i lipca, to koncerty, występy lokalnych zespołów, mnóstwo atrakcji, a przede wszystkim okazja do nabycia przepysznych owoców. Pierwszy dzień upłynie pod znakiem disco polo, drugi – popu. Na scenie wystąpią gwiazdy estrady Sylwia Grzeszczak i Dawid Kwiatkowski.

Truskawka kaszubska, kaszëbskô malëna, jest wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego, jako bogactwo regionu. W listopadzie 2009 r., decyzją Komisji Europejskiej, truskawka kaszubska otrzymała przywilej posługiwania się znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. W ten sposób kaszëbskô malëna stała się 13. polskim (a są tu m.in. bryndza podhalańska i oscypek, rogal świętomarciński, olej rydzowy) i pierwszym pomorskim produktem rolnym objętym ochroną przez prawo unijne.

 Koncerty gwiazd zawsze cieszą się wielką popularnością
 Fot. mat. prasowe Centrum Kultury w Kartuzach

Na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej od 1971 roku z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Osoby, które pamiętają jedne z pierwszych edycji tej imprezy, opowiadają, że niegdyś na Złotej Górze były niezliczone pola truskawkowe. Z roku na rok zainteresowanie Truskawkobraniem rosło. Wieść o tych oryginalnych dożynkach na zakończenie sezonu truskawkowego na Kaszubach szybko rozeszła się po powiecie kartuskim. Chętni do udziału w imprezie byli również turyści spędzający wakacje na Kaszubach i mieszkańcy okolicznych powiatów.

Miejscem artystycznych prezentacji jest amfiteatr Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej, ze sceną w kształcie odwróconej łodzi, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach – Wielkie Brodno. Główną bohaterką dorocznego spotkania jest truskawka – odbywają się liczne konkursy np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na najlepszy deser, na największą truskawkę. Truskawkobranie to dwudniowa impreza, w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa, sportowa i rekreacyjna. Niebagatelną rolę odgrywa też oferta handlowa, organizatorzy bowiem zapewniają uczestnikom festynu zróżnicowane stoiska gastronomiczne, przemysłowe oraz rękodzieła ludowego i przede wszystkim świeże kaszubskie truskawki.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Truskawkobranie
     ► 27 czerwca 2015 r., sobota,  od godz. 16.40
     ► 28 czerwca 2015 r., niedziela, od godz. 14.00
Złota Góra, Brodnica Górna k. Kartuz

Więcej: Centrum Kultury w Kartuzach

Program

27 czerwca 2015 r., sobota, pocz. o godz. 16.40

 • Mayonez – koncert rockowy
 • występ Kaszubskiego Zespołu Dziecięcego Krôsniãta
 • Orliki i Orły
 • koncert reggae ­ Majestic
 • Exelent – koncert

28 czerwca 2015 r., niedziela, pocz. o godz. 14

 • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby
 • blok Centrum Kultury w Kartuzach
 • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Słunôszka
 • wybory Truskawkowej Miss
 • koncerty:
  Huberta
  Dawida Kwiatkowskiego
  Sylwii Grzeszczak – od godz. 21

Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 • Wnioskodawca: Burmistrz Kartuz
 • Departament wskazany do realizacji: Departament Środowiska i Rolnictwa, tel. 58 32 68 320
 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości