Aktualności

Pomogą osobom, które straciły palec, a nawet całą rękę. W Gdańsku działa jeden z pięciu certyfikowanych ośrodków w Polsce

Dłoń zabandażowana z wenflonem
Fot. Pixabay.com

Dwie operacje urazowe dziennie i co najmniej cztery zabiegi mikrochirurgiczne w miesiącu. Klinika Ortopedii GUMed działająca na terenie szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku pracuje 24 godziny na dobę.

 

Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowana przez prof. Tomasza Mazurka, została uznana za szpital dedykowany do leczenia urazów ręki. Jest jedyną w Polsce północo-wschodniej i jedną z pięciu w kraju placówek wyróżnionych certyfikatem Europejskiej Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki (FESSH). Pozostałe ośrodki znajdują się w: Trzebnicy, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Certyfikat. Fot. materiał prasowy Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoCertyfikat. Fot. materiał prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego


Replantacja, czyli przyszycie

Gdańska klinika pełni tzw. dyżur replantacyjny. Oznacza to gotowość do przeprowadzenia operacji przyszycia uciętej w wyniku wypadku komunikacyjnego lub związanego z obsługą maszyn ręki lub jej części. Takie zabiegi chirurgiczne są trudne. Najważniejszy jest czas, który upłynął od wypadku, gdyż tkanki odciętej kończyny obumierają po kilku lub kilkunastu godzinach. Poza tym operacja wymaga niezwykłej precyzji m.in. połączenia bardzo małych naczyń tętniczych i żył. Trwa wiele godzin. Potrzebny jest też specjalistyczny sprzęt (np. mikroskop, binokulary) i wysoko wykwalifikowany personel (chirurdzy, mikrochirurdzy, ortopedzi).


Całodobowe centrum

Tzw. Hand Trauma Center (HTC) jest otwarte 24 godziny na dobę. Muszą być w nim przeprowadzane co najmniej dwie operacje urazowe dziennie i przynajmniej cztery zabiegi mikrochirurgiczne w miesiącu. Delegatem HTC został mianowany dr Filip Dąbrowski, asystent Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. Delegat HTC, który musi uzyskać dyplom FESSH w ciągu 10 lat.

view szablon artykułu

Aktualności