Aktualności

Pół miliona złotych dla 6 gmin poszkodowanych w nawałnicy. Przeznaczone będą m.in. na wypłatę zasiłków

Podpisanie umów o przekazanie dofinansowania dla poszkodowanych gmin
Podpisanie umów o przekazanie dofinansowania dla poszkodowanych gmin. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Pieniądze trafią do Chojnic, Dziemian, Brus, Sulęczyna, Parchowa i Czerska. 2 listopada marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisał umowy z władzami gmin. Samorządy dostaną od 50 do 100 tys. zł. na usuwanie skutków sierpniowej nawałnicy. Gminy mają czas do końca 2017 roku na rozdzielenie środków. 

 

Pieniądze zostaną przeznaczone na wypłatę zasiłków dla mieszkańców i na tymczasowe mieszkania dla najbardziej poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy.

 

Pieniądze ns zasiłki i prace budowalne

Podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 30 października 2017 roku radni zagłosowali za przekazaniem 500 tys. zł gminom: Chojnice, Dziemiany, Brusy i Sulęczyno, Parchowo i Czersk na usuwanie skutków sierpniowej nawałnicy.

– Te 500 tysięcy złotych, które dzisiaj przekazujemy wybranym gminom są dedykowane jako, po pierwsze, zasiłki celowe dla tych mieszkańców, którzy szybko chcą zakończyć prace budowalne w swoich zniszczonych domach, żeby mogli mieszkać zimą w godnych warunkach – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – W kilku przypadkach pieniądze będą przeznaczone na odbudowę infrastruktury komunalnej, a w przypadku gminy Czersk będzie to pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Dokładnie dofinansowanie zakupu wozu bojowego. Każdy z tych celów został wybrany przez wójtów i burmistrzów, oczywiście z deklaracją, że te środki zostaną wydane do końca roku 2017 – komentował marszałek.

Burmistrzowie i wójtowie obecni na podpisaniu umów dziękowali marszałkowi za pomoc oraz za szybką reakcję tuż po nawałnicy. Nie brakowało słów uznania i wdzięczności. To nie pierwsza pomoc finansowa ze strony samorządu województwa pomorskiego. Jeszcze w sierpniu radni województwa zdecydowali o przyznaniu 2 mln złotych na usuwanie skutków nawałnicy i o zakupie pilarek łańcuchowych za kwotę 100 tys. zł.

view szablon artykułu