Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Pomorzu

$image_alt

Wczoraj na całym Pomorzu obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk uczestniczył w gdańskiej Paradzie Niepodległości, która jest nieodłącznym elementem obchodów 11 listopada.

W uroczystości udział wzięli również kombatanci i władze miasta, można było zobaczyć zabytkowe auta i motocykle, pojazdy wojska i komunikacji miejskiej czy husarię. Były także grupy rekonstrukcyjne z różnych epok oraz kibice, harcerze i tysiące mieszkańców.

Przemarsz poświęcony był pamięci 75. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. 11 listopada to święto upamiętniające ważne wydarzenia oraz osoby, które walczyły na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej.

Fot. Henryk Pietkiewicz

W Gdyni, poza oficjalną paradą, odbył się jak co roku Bieg Niepodległości, zwieńczający tegoroczne Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Udział w nim wzięła rekordowa liczba biegaczy, bo ok. 7 tysięcy osób. Sopot także przybrał tego dnia biało-czerwone barwy. Odbyła się tam m.in. parada starych samochodów ze Straży Pożarnej oraz przemarsz pod Pomnik poległych i pomordowanych Sopocian.

Fot. Henryk Pietkiewicz

Fot. Henryk Pietkiewicz
Fotografie: Henryk Pietkiewicz

 

view szablon artykułu