Aktualności

Lećmy z Gdańska. Nowe procedury bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku [PRZEWODNIK]

Jeszcze pusty, ale już wkrótce wypełni się pasażerami. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Jeszcze pusty, ale już wkrótce wypełni się pasażerami. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Fot. Aleksander Olszak

Pomiar temperatury, dystans społeczny i automatyzacja. W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. A wszystko po to, aby bezpieczna podróż zaczęła się w Gdańsku. Jakie zatem procedury będą obowiązywać podróżnych? Naszym przewodnikiem po nowym-starym terminalu będzie Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk

 

W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca 2020 r. z gdańskiego lotniska wystartuje pierwszy od początku marca liniowy samolot. Będzie to lot Polskich Linii Lotniczych do Warszawy.

 

Lecimy z Gdańska

W związku z pandemią COVID-19 na początku marca 2020 r. regularny ruch lotniczy w Polsce został zawieszony. – Teraz wracamy do życia. Jestem szczęśliwy, że wreszcie będziemy mogli powitać naszych pasażerów w terminalu – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG. – Pasażerów będą jednak obowiązywać konkretne obostrzenia. Można powiedzieć, że niektóre są bardziej rygorystyczne niż w sklepach – dodaje.  Jako pierwsze loty wznowi LOT. Będą to trzy połączenia do Warszawy i jedno do Krakowa.  – Loty krajowe to pierwszy etap odmrażania transportu lotniczego. Nie ukrywam, że będzie to też swojego rodzaju poligon, na którym będziemy obserwować jak cała sytuacja wpływa na ruch lotniczy - przyznaje prezes Kloskowski.  Tak czy inaczej lotnisko jest w pełni gotowe na przyjęcie pasażerów.  Jak zatem będzie wyglądała podróż?

 

Nowe procedury

Na wszystkich polskich, europejskich i światowych lotniskach wprowadzane są nowe procedury bezpieczeństwa epidemicznego opracowane przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz polski Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zalecane jest, aby pasażerowie przed podróżą dokonali odprawy online oraz posiadali kartę pokładową w telefonie, a nie jak dotychczas w formie papierowej. A co na lotnisku? – Obowiązkowy będzie pomiar temperatury ciała, dystansowanie społeczne oraz noszenie maseczek. Co ważne, wytyczne dotyczą nie tylko podróżnych, ale i obsługi – wyjaśnia Tomasz Kloskowski. – A teraz zapraszam państwa na wycieczkę trasą, jaką każdy pasażer będzie musiał pokonać od przyjazdu na lotnisko do wejścia na pokład samolotu – zaprasza prezes.

 

Lotnisko krok po kroku

Przyjeżdżamy na lotnisko, na które w dalszym ciągu najwygodniej jest dojechać pociągiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i idziemy bezpośrednio w kierunku terminala. – I tu następuje największa chyba zmiana. Do budynku będą mogli wejść tylko i wyłącznie podróżni. Osoby odprowadzające będą musiały pożegnać się na zewnątrz – mówi. Oczywiście osoby, które wymagają asysty, taką pomoc będą miały zapewnioną. Dodatkowo, do terminalu będzie prowadzić tylko jedno wejście.

Po wejściu do środka podróżnym będzie mierzona temperatura. – Jeszcze przed pandemią w Europie temperaturę mierzyliśmy termometrami ręcznymi. Teraz zamontowaliśmy specjalne kamery. Jeśli ktoś z wchodzących będzie miał podwyższoną temperaturę (powyżej 38 stopni) uruchomi się system alarmowy – wyjaśnia Kloskowski. – Wtedy taka osoba zostanie odprowadzona do punktu medycznego, gdzie personel medyczny powtórzy badanie i przeprowadzi wywiad epidemiologiczny. Jeśli wszystko będzie w porządku podróżny będzie mógł kontynuować podróż – dodaje. Jeśli objawy będą niepokojące osoba taka zostanie odizolowana. Władze lotniska będą również w stałym kontakcie z sanepidem. – Co ważne, mamy przygotowane specjalne pomieszczenie, gdzie osoba z może być odizolowana od innych – zaznacza.

 

Pomiar temperatury przy wejściu do terminala. Fot. Aleksander Olszak

Po wejściu do terminala czeka nas kolejna nowość. – Wzorem lotnisk na świecie wprowadziliśmy „common check-in". Do tej pory pasażerowie każdego rejsu odprawiani byli w innym okienku chceck-in. Teraz np. Wizzair będzie odprawiać podróżnych przy kilkunastu bramkach, bez podziału na konkretne rejsy – informuje Kloskowski. Takie rozwiązanie można zobaczyć np. na lotnisku Chopina w Warszawie. – Dzięki temu odprawę biletowo-bagażową będzie można dokonać wcześniej, nawet 4 godziny przed odlotem. Pozwoli to zmniejszyć kolejki do odprawy i zachować niezbędny dystans społeczny – podkreśla.

 

Common check-in. Fot. Aleksander Olszak

Powiększona została również strefa kontroli bezpieczeństwa. – Aby ograniczyć kontakt pasażer-obsługa, na wejściu ustawiliśmy automatyczną bramkę do skanowania kart pokładowych. Oczywiście pracownik Służby Ochrony Lotniska będzie nadzorować skanowanie kart – stwierdza. Sama kontrola bezpieczeństwa nie będzie różnić się od dotychczasowej. Z tym jednak, że cały czas będziemy musieli nosić maseczki.

 

Zasady bezpieczeństwa w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Fot. Aleksander Olszak

 

Na początku, kiedy z lotniska odlatywać będą tylko samoloty krajowe, większość punktów handlowych i gastronomicznych będzie jednak nieczynna. – Otwarty będzie jeden punkt w terminalu, a po stronie airside sklep wolnocłowy i salonik prasowy – dodaje. Kolejne punkty będą otwierane wraz z rosnącą liczbą podróżnych.

– Lekko przebudowaliśmy także  gate'y. Zamontowaliśmy ochronne plexi i zainstalowaliśmy skanery do samodzielnego skanowania kart pokładowych. Zmieni się również sam proces boardingu. Teraz będzie on odbywać się etapami. To znaczy najpierw pasażerowie np. z tyłu samolotu, potem kolejna grupa. O kolejności wsiadania będą decydować linie lotnicze - wyjaśnia Tomasz Kloskowski.

 

Nowe wejścia do gate'ów. Widoczne plexi ochronne. Fot. Aleksander Olszak

 

A jeśli przylatujemy?

Przylot do Gdańska nieznacznie będzie się różnić od tego co znamy. – Na sali odbioru bagażu obowiązywać będzie dystansowanie społeczne. Prosimy zatem pasażerów, aby na bagaż oczekiwali w oddaleniu od innych. Jesteśmy jednak gotowi do rozdysponowania bagażu z jednego rejsu na kilka taśm – mówi.

Dużą zmianą będzie fakt, że oczekujący na przylatujących, nie będą mogli jak dotąd czekać przy wyjściu, tylko na zewnątrz terminala. Pasażerowie przylatujący będą z budynku wychodzić innym wyjściem, niż odlatujący. Tak, aby uniknąć kontaktu.

view szablon artykułu