Aktualności

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki. Akcje OIPiP wspiera pomorski samorząd

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy.

Jak pomóc pacjentowi w walce z otyłością? Specjalne spotkanie w słupskim szpital

Zmagasz się z otyłością? A może któraś z bliskich ci osób ma ten problem? W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku w czwartek, 24 października 2019 r. specjaliści opowiedzą, na czym polega leczenie bariatryczne. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Bezpłatne i anonimowe badania wykrywające wirusa HIV. Nowy punkt konsultacyjno-diagnostyczny w słupskim szpitalu już otwarty

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku powstaje punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Zupełnie anonimowo i za darmo będzie można sprawdzić krew na obecność wirusa HIV. Badania wykonywane są we wtorki i czwartki od 22 października do 5 grudnia 2019 r. w godz. 15.30-18.00.

Copernicus Mamma Centrum zaprasza panie na bezpłatne badania i naukę samobadania piersi. Są jeszcze wolne miejsca

Mammografia, USG piersi i cytologia oraz porady onkologa i nauka samobadania piersi będą dostępne dla wszystkich chętnych kobiet. Akcja odbędzie się w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku (Copernicus Mamma Centrum) w sobotę, 26 października 2019 r.

Bezpłatne warsztaty fryzjersko-kosmetyczne dla osób dotkniętych chorobą onkologiczną w Gdyni

Konsultacje m.in. podologa, dietetyka oraz fryzjersko-kosmetyczne to tylko niektóre porad, z jakich już w najbliższą środę, 16 października 2019 r. będą mogli skorzystać pacjenci onkologiczni. Spotkanie odbędzie się w Szpital Morskim im. PCK w Gdyni.

Są pieniądze na zakup sprzętu skradzionego ze Szpitala Morskiego im PCK. Marszałek odpowiada na apel Szpitali Pomorskich i przekazuje 740 tys. zł

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei w ubiegłym tygodniu.

Ponad 450 razy dziennie wyjeżdżały karetki na Pomorzu w 2018 r. Do jakich przypadków najczęściej? [INFOGRAFIKA]

Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały ponad 166 tys. razy, czyli ponad 450 w ciągu doby. To mniej o 0,5 proc. niż w 2017 r. Pomocy udzielono 167 tys. poszkodowanych. Karetki najczęściej wzywano do wypadków w ruchu uliczno-drogowym, a najrzadziej do zdarzeń w domach.

Zrób pomarańczowe zdjęcie i okaż wsparcie chorym na stwardnienie rozsiane

Akcja pod hasłem Minuta dla SM rozpoczyna się w najbliższy piątek, 11 października 2019 r. i potrwa do końca miesiąca. Polega na wykonaniu zdjęcia z pomarańczowym motywem, ten kolor jest symbolem choroby. Ze wszystkich nadesłanych do organizatorów fotografii powstanie specjalna pocztówka. Do akcji dołączyła się m.in. Pomorska Kolej Metropolitalna, której wiadukt nad ulicą Słowackiego w Gdańsku będzie podświetlony na pomarańczowo.

Ponad 4 mln zł na walkę z cukrzycą. Z pomocy skorzysta 10 tys. Pomorzan

Ankieta ryzyka, doustny test obciążenie glukozą (OGTT) konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Przez Szpitale Pomorskie będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a jego wartość to prawie 4,4 mln zł.

Naturalne kosmetyki, warsztaty makijażu i wykłady poświęcone pielęgnacji. Jesienne targi Ekocuda przed nami

W weekend 12-13 października 2019 roku odbędą się Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda. W czasie targów swoje produkty zaprezentuje ponad 100 polskich producentów kosmetyków naturalnych, organicznych i wegańskich. Nie zabraknie też marek zagranicznych oraz warsztatów i wykładów dla miłośników naturalnej pielęgnacji.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jakie choroby dominują w Polsce, a jakie na Pomorzu?

Polacy najczęściej zmagają się z zaburzeniami psychicznymi lub zaburzeniami zachowania. Na Pomorzu co 23 osoba w 2016 r. miała z tym problem. Z ambulatoryjnej pomocy w poradniach najczęściej korzystali mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i lubuskiego. Natomiast mieszkańcy wielkopolskiego i opolskiego bardzo rzadko udawali się po pomoc wynikającą z zaburzeń psychicznych.

Krystyna Stańko Quintet i Kombi, czyli charytatywny koncert na Ołowiance. Po raz kolejny zabrzmią Głosy dla Hospicjów

W ramach cyklu Głosy dla Hospicjów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę,12 października 2019 r. odbędzie się charytatywny koncert na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz inicjatywy budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Wystąpią Krystyna Stańko Quintet oraz legendarny zespół Kombi ze Sławomirem Łosowskim na czele.

Czy można oswoić raka? Warsztaty świadomości onkologicznej dla chorych na raka i ich bliskich

Będzie o tym, jak rozmawiać o chorobie, opanować przed nią lęk i cieszyć się życiem. Poruszone zostaną też zagadnienia powrotu do pracy po wyleczeniu oraz próbach, na jakie wystawiony jest związek osoby chorej ze zdrową. Warsztaty będą od października do grudnia 2019 r. Pierwsze spotkanie w Gdyni, w piątek, 11 października. Udział jest bezpłatny.

Ponad 4,3 mln zł unijnego wsparcia na ochronę zdrowia. Będą cztery mammobusy i centrum geriatryczne w Sopocie

Panie z województwa pomorskiego będą miały lepszy dostęp do badań mammograficznych. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi badania w mammobusach będą też bezpieczniejsze. Natomiast w Sopocie seniorzy będą mieli nowoczesny ośrodek geriatryczny.

Ta niedziela będzie zielona. Światowy Dzień Dziecięcego Porażenia Mózgowego

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) co roku obchodzony jest 6 października. Pomysł na świętowanie to wspólna inicjatywa australijskiej organizacji Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańskiej United Cerebral Palsy. W Polsce partnerem akcji jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17milionów.

Ma 10 lat, ale urodziny obchodzi dwa razy w roku. Mowa o Borysie, a właściwie Bohaterze Borysie

Urodziny chłopca, który cierpi na rzadką chorobę odbędą się już po raz 4. Tym razem w gdańskiej Wozowni Artyleryjskiej w niedzielę, 6 października 2019 r. Na uczestników wydarzenia czeka urodzinowy tort, wykłady dotyczące chorób rzadkich oraz jazzowy koncert. Impreza rozpocznie się o godzi 11.00, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku za dwa lata powstanie Zakład Diagnostyki Obrazowej. Wartość inwestycji to ponad 35 mln zł

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego przez członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską, wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, prezesa spółki Dariusza Kostrzewę i przedstawiciela wykonawcy firmę Alstal Piotra Kwiatkowskiego zainaugurowało budowę Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Na pomoc podopiecznym hospicjów i ich bliskim. Kampania Fundacji Hospicyjnej

XVI kampania społeczna Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj rozpoczęła się 1 października. Chodzi o podkreślenie wsparcia rodzin osób starszych, niedołężnych, nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych, którymi opiekują się hospicja, ale również tych, którzy na taką opiekę nie mogą liczyć.

W kilka minut możesz sprawdzić pojemność płuc. W szpitalu w Słupsku i na Polankach skorzystaj z bezpłatnej spirometrii

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku zaprasza na Dni Spirometrii. Od 7 do 11 października będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Obowiązują zapisy. Natomiast w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku badania będą przeprowadzane 11 października 2019 r.

Seniorze sprawdź, gdzie za darmo możesz się zaszczepić przeciwko pneumokokom? [LISTA PODMIOTÓW MEDYCZNYCH]

Samorząd województwa pomorskiego i powiaty, już po raz drugi, wspólnie realizują program szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z tzw. grupy ryzyka. Do końca 2019 r. z bezpłatnych szczepień skorzysta 2220 osób. Program kosztował ponad 730 tys. zł.

Najlepsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Powiaty gdański i kartuski są najmłodsze, Sopot najstarszy

Gdzie w naszym województwie jest najniższy, a gdzie najwyższy odsetek osób starszych? Jaka jest przeciętna długość życia? Ilu wnuczków przypada na 100 dziadków? Społeczeństwo się starzeje, ale mamy powiaty, w których rodzi się najwięcej dzieci nie tylko w naszym województwie, ale i w Polsce.

Czy cukierek może pomóc odstresować ucznia? Konferencja Zdrowy Pomorzanin

Stres problem dzisiejszych czasów. Rodzina. Szkoła. Środowisko. Pod takim hasłem odbyła się 7. edycja konferencji Zdrowy Pomorzanin. O stresie dzieci i młodzieży m.in. rozmawiali eksperci m.in.: psychiatrzy, psychologowie i nauczyciele.

Światowe Dni Serca. Będą bezpłatne badania i porady lekarskie

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku w sobotę, 28 września 2019 r. będzie można skorzystać z EKG, wykonać echo serca. Kardiolodzy udzielą porad dzieciom i młodzieży. Na badania obowiązują zapisy.

Copernicus Mamma Centrum z certyfikatem Breast Unit. To ósmy ośrodek w Polsce i drugi na Pomorzu

Działające w ramach spółki Copernicus Mamma Centrum (Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku) otrzymało akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego. Certyfikowanych ośrodków diagnostyki i leczenia chorób piersi, czyli Breast Units w Polsce jest tylko osiem.

Chcesz zostać wolontariuszem szpitalnym? To szkolenie jest dla ciebie

Szpitale Pomorskie zapraszają wszystkie osoby chętne, które mają czas wolny i lubią pomagać w opiece nad pacjentami do udziału w szkoleniu, które odbędzie się w środę, 25 września 2019 r.

Gdański WOMP jedną z pierwszych instytucji z systemem zarządzania ciągłością działania. Na czym on polega?

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gdańsku wdrożył systemem zarządzania ciągłością działania zgodny z normą ISO 22301. Zawiera ona m.in. zestaw dobrych praktyk związanych z wykrywaniem najistotniejszych zagrożeń i analizą ryzyka, możliwych skutków czy opracowaniem planów zarządzania w przypadku wystąpienia incydentów. Chodzi o bezpieczeństwo personelu, pacjentów i placówki.

Mis Uszatek zdrowotnym przewodnikiem. Podczas festynu dla dzieci oswoi z lękiem przed lekarzem

Bo ten miś troszczy się o nasze zdrowie to akcja, która odbędzie się w Alfa Centrum w Gdańsku w sobotę, 21 września 2019 r. Będzie można wykonać analizę składu masy ciała, spirometrię, a także uzyskać poradę dotyczącą rehabilitacji dzieci. Konsultacji najmłodszym będą udzielać m.in.: pediatra, alergolog i pulmonolog.

Badania i konsultacje dla kobiet i mężczyzn. Co, gdzie, kiedy podczas Tygodnia Urologii?

Będą konsultacje urologiczne, badanie USG oraz wykłady. Wydarzenia będą odbywały się w Gdańsku od 21 do 27 września 2019 r. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się spieszyć, bo na badania obowiązują zapisy.

Przejdź przez drzwi do tolerancji. Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Co będzie się działo?

Symboliczne przejście przez drzwi do tolerancji oraz specjalny punkt informacyjny w Sopocie, w Gdańsku konferencja Otworzyć Bramy Tolerancji Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie, a w Gdyni warsztaty– to tylko niektóre z wydarzeń odbywających się w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, które odbędą się w Trójmieście.

Chirurg, internista czy alergolog? Z jakich porad najczęściej korzystał statystyczny Pomorzanin w 2018? [INFOGRAFIKA]

Specjaliści w 2018 roku udzielili na Pomorzu prawie 20 tys. porad ambulatoryjnych. To oznacza, że statystyczny mieszkaniec naszego województwa z pomocy medycznej skorzystał osiem razy. Najczęściej u chirurga, ginekologa i okulisty. Z danych US w Gdańsku wynika, że na jeden podmiot ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przypadały 1744 osoby, a na aptekę ponad 3 tys. klientów.