Aktualności

Dzień dla Serca w Słupsku. Bezpłatne badania i porady specjalistów w słupskim szpitalu

Porady dietetyka i psychologa, a także wykład kardiologa tak będzie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im J. Korczaka w Słupsku w środę, 17 kwietnia 2019 r. Ponadto, za darmo badania m.in. poziomu cukru, ciśnienia i BMI.

Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwarty. Ma nowoczesny angiograf

Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończono I etapu remontu. Dzięki temu powstała m.in. sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze, śluzy pacjentów i personelu. Kupiono też bardzo nowoczesny angiograf do badania naczyń. Koszt inwestycji i aparatury to prawie 4,3 mln zł

Padł rekord na Polach Nadziei na Pomorzu. Fundacja Hospicyjna: „udało się zebrać prawie 700 tys. złotych”

Cztery tysiące wolontariuszy kwestowało na rzecz hospicjów. Pieniądze, które zebrali trafią do siedmiu placówek z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Zostaną przeznaczone są m.in. na nowoczesny sprzęt, remonty i opłacenie zespołów hospicyjnych.

Pomorskie wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce. Zajęliśmy trzecie miejsce

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał tytuł Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii promocja zdrowia i profilaktyka. Nagrody wręczono podczas 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia w Katowicach.

Czy znasz niezwyczajnego seniora lub przyjaciela starszego człowieka? Zgłoś ich do konkursu Pomorskie dla Seniora

Konkurs pozwala wyróżnić seniora, samorząd i osoby podejmujące szczególnie wartościowe i skuteczne inicjatywy na rzecz seniorów oraz upowszechnianie i promowanie działalności seniorów i polityki senioralnej w województwie pomorskim.

Jednolity system ratownictwa medycznego. Jak działa w województwie pomorskim?

Dwa rejony operacyjne i dwie dyspozytornie w województwie pomorskim zapewnią szybszą i sprawniejszą pomoc medyczną. Karetki będą wysyłane do najbardziej potrzebujących z większą częstotliwością. To m. in. efekty nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Co zmieniło się od 1 kwietnia?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Prawie wszystko o macierzyństwie. Warsztaty w szpitalu w Wejherowie

Planujesz powiększyć rodzinę? A może już jesteś w ciąży? Wiele ważnych zagadnień związanych z ciążą i porodem dowiesz się podczas zajęć, które są skierowane do przyszłych Rodziców. Warsztaty odbędą się w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w środę, 10 kwietnia 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pomorskie najlepsze wśród województw w zakresie sprawności ochrony zdrowia. Trzy wyróżnienia od PwC

Województwo pomorskie otrzymało nagrody w trzech kategoriach: indeks sprawności ochrony zdrowia, poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz efektywna gospodarka finansowa. Statuetki odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w ECS-ie w Gdańsku 3 kwietnia 2019 r.

Pola Nadziei na Pomorzu. Wrzuć datek, otrzymaj żonkila i wspomóż hospicja

Cztery tysiące wolontariuszy, motocyklowa sztafeta, parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, a wszystko pod znakiem żółtego żonkila – symbolu opieki hospicyjnej. Pola Nadziei zakwitną na Pomorzu w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Będzie to okazja do wsparcia instytucji, które niosą pomoc osobom terminalnie chorym.

Lekarze umieścili elektrodę na sercu pacjenta. To pierwszy tego typu zabieg w szpitalu w Wejherowie

Nowy zabieg w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń wejherowskiego szpitala przeprowadzili wspólnie kardiolog i kardiochirurg. Umieścili stymulator resynchronizujący z defibrylatorem i nasierdziową elektrodą lewokomorową na sercu chorego z ciężką niewydolnością serca. Dzięki temu pacjent lepiej się czuje.

Szpitale stawiają na jakość. Co to znaczy w praktyce? Sympozjum na UG

Kilkadziesiąt osób – psychologów, prezesów szpitali, lekarzy, pielęgniarek i studentów dyskutowało na temat aktualnej sytuacji pacjentów. Rozmawiano m.in. o programie podnoszenia jakości w tzw. placówkach marszałkowskich, roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej oraz ocenie otrzymanej pomocy przez chorych. Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 28 marca 2019 r.

Pacjenci oceniali szpitale. Profesjonalizm lekarzy stawiają na pierwszym miejscu, a co na kolejnych?

Pacjenci najlepiej ocenili kompetencje zawodowe i odpowiedzialność specjalistów m.in. lekarzy, psychologów, rehabilitantów. Najwięcej zastrzeżeń mieli do zbyt długiego czasu oczekiwania na wizytę oraz warunków lokalowych. Tak wynika z pierwszego badania jakości przeprowadzonego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w tzw. szpitalach marszałkowskich.