Amoniaczki - ciasteczka na niedzielę

Składniki:

Składniki do wyrobu ciastek – jaja, śmietana, masło dawniej pochodziły z własnego gospodarstwa, dziś czasem zastępowane są przez produkty zakupione. Sposób wykonania ciasta jest prawie niezmieniony, jedynie zamiast stosowanego kiedyś mleka, dawana jest kwaśna, gęsta śmietana. Wzbogaciła się natomiast forma ciasteczek, dawniej ciasto wykrawano w proste kwadraty, dziś powstają różnorodne kształty z foremek.

Przygotowanie:

Wypiekanie amoniaczek powiązane było z pieczeniem chleba – po upieczeniu kilkunastu bochnów chleba, gospodyni wkładała ciastka do już nagrzanego pieca. Przez lata wypiekanie amoniaczek stało się tradycją lokalnej pomorskiej społeczności. W zależności od upodobań gospodyń, ciastka pokrywane są lukrem lub posypywane cukrem, dodawana może być kropla konfitury lub orzech włoski. Zdaniem informatorów amoniaczki są bardzo smaczne i zdrowe (bez proszku do pieczenia), a ponieważ długo zachowują świeżość, za jednym razem przygotowuje się znaczną ich ilość. Receptura ich przygotowania przekazywana jest następnym pokoleniom. Wykonywane są nie tylko na rodzinne spotkania, ale także na festyny, pokazy kulinarne i konkursyUwagi:

Tradycja wykonywania ciasteczek – amoniaczek powiązana jest z niektórymi rodzinami przybyłymi na Kaszuby pod koniec lat 40. XX w. z terenów Lubelszczyzny. W rodzinach tych amoniaczki wypiekane były jeszcze w czasach przedwojennych. Amoniaczki pieczono na święta, uroczystości rodzinne, okazjonalnie „dla ważnych gości" i na niedzielne popołudnie. 

Na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego od 22 sierpnia 2014 r.Trudność: Prosty