Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/09/kelnerka-pracuje-w-restauracji-w-masce-medycznej-rekawiczkach-podczas-pandemii-koronawirusa_155003-13983.jpg Wyjeżdżasz do pracy za granicą? Co powinieneś wiedzieć i jak się do tego przygotować

Wyjeżdżasz do pracy za granicą? Co powinieneś wiedzieć i jak się do tego przygotować

Fot. freepik.com
20.09.2021
Marta Wiloch
Marta
Wiloch
AUTOR
Marta Wiloch
Marta
Wiloch
20.09.2021

Praca za granicą to szansa na podreperowanie domowego budżetu, zdobycie doświadczenia zawodowego czy podszkolenie języka. Bez względu na to, czy ma być to praca sezonowa, czy na dłuższy czas, należy się do niej odpowiednio przygotować. Chodzi o to, żeby uniknąć kłopotów z nieuczciwą firmą i kosztów.

O tym, jak znaleźć dobrą i korzystną ofertę oraz jak się przygotować do pracy za granicą, opowiada Ewa Staniewicz, doradca sieci EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.


Chcesz pracować za granicą, porozmawiaj z doradcą EURES

Pomorzanie, którzy decydują się na wyjazd do pracy w Europie, często szukają ofert na własną rękę. Najczęściej wśród znajomych, poprzez ogłoszenia w prasie lub w Internecie. Nierzadko można dać się oszukać, dlatego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo jeszcze przed wyjazdem. W przygotowaniach do wyjazdu pomagają doradcy sieci EURES z WUP w Gdańsku. Wystarczy zadzwonić.

Chcę wyjechać do pracy za granicą, ale mam wątpliwości, czy dana firma oraz oferta pracy są prawdziwe. Czy można to sprawdzić z pomocą doradców EURES?

Ewa Staniewicz, doradca sieci EURES z WUP w Gdańsku: – W takich sytuacjach pomagamy naszym klientom skontaktować się z doradcami EURES z kraju, do którego chcą wyjechać, żeby pomogli sprawdzić potrzebne informacje. Zawsze rozmawiamy z osobami planującymi wyjazd o warunkach życia i zatrudnienia w kraju, w którym zamierzają pracować. Podpowiadamy, jakie mają prawa, przekazujemy podstawowe wskazówki dotyczące warunków pracy, podatków, systemu zdrowotnego czy kosztów życia. Pomagamy określić, czego będzie wymagał tamtejszy pracodawca i uświadamiamy, jakie mogą być konsekwencje, jeśli zdecydują się na nielegalne zatrudnienie.

A gdzie najbezpieczniej szukać zagranicznych ofert pracy?

– Zachęcam do szukania i korzystania z ofert pracy publikowanych na krajowym portalu EURES oraz Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej. Znajdują się tam propozycje pracy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Można znaleźć naprawdę dobre oferty.

Jeśli zdecyduję się na wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia, na co należy zwrócić uwagę?

– Przede wszystkim na to, czy agencja ma umowę z pracodawcą zagranicznym i doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą. Trzeba także pamiętać o tym, aby przed wyjazdem spisać z agencją umowę, w której zostaną wyszczególnione takie elementy, jak warunki pracy i wynagradzania czy należne świadczenia. Aktualnie na Pomorzu działa blisko 600 agencji, które mają certyfikat uprawniający do świadczenia usług rynku pracy. Jeżeli chcemy sprawdzić interesujący nas podmiot, to można to zrobić na stronie internetowej stor.praca.gov.pl albo zadzwonić do nas.

Czy wyjeżdżając do pracy sezonowej mamy takie same prawa jak lokalni pracownicy?

– Oczywiście, prawo nie działa sezonowo, ale obowiązuje każdego i przez cały rok. Niestety, nie wszyscy wyjeżdżający do pracy na krótsze okresy zdają sobie z tego sprawę. Prawa pracownicze oraz socjalne, np. do płatnego urlopu, regulowanych godzin pracy czy określonego wynagrodzenia, są takie same dla wszystkich pracujących za granicą. To ważne, żeby o tym wiedzieć. O prawach pracowników sezonowych mówi m.in rozpoczęta w lipcu tego roku kampania „Praca sezonowa z EURES”, która jest częścią działań prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Pracy. Ma pomagać pracownikom sezonowym.

Czego dowie się zainteresowany?

– Chodzi o to, by pracownik sezonowy zatrudniany w krajach UE wiedział o przydatnych informacjach i znał praktyczne wskazówki. By wiedział, jakie są sprawiedliwe i bezpieczne warunki pracy, gdzie w razie konieczności zwrócić się o pomoc. To bardzo ważne i jako doradca EURES zachęcam, aby przed wyjazdem sprawdzić podstawowe informacje na temat zatrudnienia i warunków życia w danym kraju oraz podstawowe przepisy prawne.


Doradcy sieci EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku udzielają informacji od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu od 7.30 do 15.30.

Gdańsk:
tel. 58 32 64 867, kom. 506 060 435, 506 060 483
e-mail: wup@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

Słupsk:
tel. 59 84 68 300, kom. 609 694 191
e-mail: wup.slupsk@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

www.wup.gdansk.pl/eures
www.eures.europa.eu

www.eures.praca.gov.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.