Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/IMG_20220510_163205.jpg Wyjątkowa noc pod „Niebem polskim”. Przed nami 100. rocznica otwarcia Gimnazjum Polskiego w Gdańsku

Wyjątkowa noc pod „Niebem polskim”. Przed nami 100. rocznica otwarcia Gimnazjum Polskiego w Gdańsku

Zdjęcie grona nauczycielskiego i uczniów Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz czapka przedwojennego maturzysty. Fot. Marcin Szumny
10.05.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.05.2022

Dokładnie 100 lat temu powstało Gimnazjum Polskie w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę, 14 maja 2022 r. w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można podziwiać wraz z przewodnikiem „Niebo polskie”. Zwiedzanie sali w dawnym Gimnazjum, w której znajduje się to wyjątkowe malowidło, odbędzie się w godzinach wieczornych. Dodatkowo przygotowana została miniwystawa zdjęć i pamiątek.

Gimnazjum Polskie w Gdańsku zostało utworzone przez gdańską Macierz Szkolną w 1922 r. Pierwsi uczniowie rozpoczęli w nim naukę 9 maja, a uroczyste otwarcie zorganizowano 13 i 14 maja. Było to jedyne polskie gimnazjum na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Duży wpływ na rozwój placówki wywarł jej dyrektor Jan Augustyński. To z jego inicjatywy w 1938 r. na suficie szkolnej auli dwaj artyści Bolesław Cybis i Jan Zamoyski stworzyli patriotyczny fresk ukazujący fragment nieba widocznego nad Polską. Niestety, malowidło zostało zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej.

Kilka lat temu podczas remontu budynku dawnego gimnazjum, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, postanowiono odtworzyć „Niebo polskie”. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Sala, w której znajduje się to dzieło, została ponownie udostępniona publiczności w maju 2018 r.

Noc Muzeów pod „Niebem polskim”

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa aula dawnego Gimnazjum Polskiego, w której znajduje się malowidło „Niebo polskie”, ponownie jest dostępna dla zwiedzających. Aby jednak w pełni poznać i zrozumieć historię i symbolikę tego dzieła, najlepiej oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się w Europejską Noc Muzeów w sobotę, 14 maja 2022 r. Wejścia zaplanowano o godz. 19.00, 20.30 i 22.00. Wstęp – wolny.

– Warto dokładnie przypatrzeć się każdemu, nawet najmniejszemu elementowi „Nieba polskiego”. Symbole, które na nim umieszczono, mają swoje odniesienia w naszej historii, nauce i kulturze. Dlatego w ramach tegorocznej Nocy Muzeów serdecznie zapraszam do uczestnictwa w akcji bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, który opowie o sekretach tego wspaniałego dzieła – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dodatkowo, w związku z 100. rocznicą utworzenia Gimnazjum Polskiego uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć przygotowaną specjalnie na tę okazję miniwystawę. Oprócz archiwalnych zdjęć szkoły, grona nauczycielskiego i uczniów, zaprezentowane zostaną także pamiątki po jego absolwentach, w tym oryginalna czapka należąca do maturzysty z 1936 r.

.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.