Gmina położona jest na ziemiach lęborskich, z dostępem do morza Bałtyckiego, proponuje wiele urokliwych i pięknych miejsc do wypoczynku. Niektóre miejscowości zasługują na szczególną uwagę i zainteresowanie ze strony turysty.

Bliskość morza, Słowińskiego Parku Narodowego, jedynych w swym rodzaju, a zarazem najpiękniejszych w Europie wydm ruchomych, nietypowy mikroklimat z właściwościami leczniczymi, urozmaicona rzeźba terenu, duża powierzchnia lasów, czyste i zdrowe środowisko wzbogacone bryzą morską oraz zabytki kultury. Poza tym, Park Florystyczno-Krajobrazowy „Mierzeja Sarbska" o powierzchni 546,95 ha uznany prawnie w 1976 r.; Rezerwat Florystyczny Nowe Wicko o pow. 24,49 ha na zarośniętym jeziorze w gminie Wicko; Rezerwat Torfowiskowo-Leśny Las Górkowski.

Malownicza miejscowość położona nad jeziorem Łebsko, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, ze ścisłym Rezerwatem Lęgów Ptasich to Żarnowska. Oferująca relaks i wypoczynek w kwaterach o wysokim standardzie, pomost widokowy sprzyjający wędkowaniu i szlak rowerowy Łeba - Kluki to tylko niektóre jej walory.

Najstarszą miejscowością na terenie Gminy jest wieś Białogarda, siedziba średniowiecznej kasztelanii, a nawet jak podają nie które źródła - księstwa. Pierwsza wzmianka o Białogardzie pochodzi z 1209 roku. Na wysokim wzgórzu znajdowało się grodzisko otoczone fosą i palisadą. Rycerze krzyżowi, którzy w roku 1308 zawładnęli Gdańskiem rozszerzali stopniowo swoje wpływy na całym Pomorzu wschodnim.

Rok później pod ich wpływami znajdowała się również Gmina Wicko. Chrześcijaństwo wywarło ogromny wpływ na dzieje naszej Gminy, wraz z misjonarzami i duchowieństwem docierała tutaj nowa technika uprawy roli oraz rozwijało się budownictwo. Na te słabo zaludnione obszary przybywali również osadnicy – głównie niemieccy i powoli wypierali ludność rodzimą-kaszubską. Natomiast założenie Lęborka w 1341 r. osłabiło wpływy Kasztelanii Białogardzkiej.

Panowanie rycerzy krzyżowych skończyło się w 1466 r., a nowym władcą lennym został Książe zachodniopomorski Eryk II. Dzisiaj w miejscu gdzie znajdowało się grodzisko, stoi Kościół zbudowany w 1890 r. O historii tego miejsca dowiadujemy się z ustawionych tablic historycznych i makiety grodu, a dnem suchej fosy prowadzi ścieżka historyczna-przyrodnicza.

W Nowęcinie, który dysponuje znakomitą bazą hotelowo-noclegową, przyjemnie można regenerować siły w siodle ucząc się jazdy konnej, bądź na spacerach wśród łąk nad brzegiem jeziora Sarbsko. Można również zwiedzić Park Dinozaurów, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Fot. Jezioro Czarne

Godny uwagi jest zabytkowy pałac oraz Ogród Ornitologiczny, gdzie można podziwiać ponad 100 gatunków egzotycznych ptaków z całego świata.

Warto zatrzymać się w Sarbsku, gdzie miłośnicy windsurfingu, kajaków i rowerów wodnych, na  urokliwym jeziorze, mogą bez przeszkód uprawiać tak popularne na tym terenie sporty wodne. Pozostali miłośnicy podwodnych przygód mogą natomiast zwiedzić Park Rekreacyjno - Edukacyjny związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza.

Ochrona przyrody:

 • rezerwat przyrody Las Górkowski,
 • rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska,
 • rezerwat przyrody Nowe Wicko,
 • ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza Łebskie Błota.

Fot. Pałac w Charbrowie
Zabytki, które warto zobaczyć:

 • Nowęcin – pałac murowany z XVI w., oraz kaplice grobowe z XIX w.,
 • Roszczyce – barokowy kościół parafialny pw. NMP z 1659 r.,
 • Charbrowo – pałac z 1660 r. przebudowany w poł. XIX w. oraz grobowiec przy pałacu z 1. poł. XIX w.,
 • kościół pw. Świetego Józefa Oblubieńca z 1699 r., wnętrze z wystrojem renesansowym i barokowym,
 • Zdrzewno – wiatrak murowany z 1765 r.,
 • Białogarda – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z 1890 r.,
 • Ulinia – zespół pałacowo-parkowy z 1924 r.,
 • stary cmentarz ewangelicki z końca XIX w.,
 • Sarbsk – kościół parafialny pw. św. Anny, budowany z kamienia w 1925 r.,
 • Poraj – pałac, który w 1897 r. funkcjonował jako Instytut Doświadczalno-Badawczy, a później jako szkoła.

Podstawowe dane

Powiat: lęborski
Gmina: Wicko
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Wicko 60
Miejscowość: 84-352 Wicko
Telefon: 59 861 11 82
Faks: 59 861 11 01
Strona WWW http://www.wicko.pl
Strona BIP http://www.bip.wicko.pl
Adres e-mail eurzad@wicko.pl
Wójt: Dariusz Waleśkiewicz
Powierzchnia:   216,08 km2
Ludność: 5940

Wykaz miejscowości w gminie:
Białogarda, Gęś, Wicko, Skarszewo, Poraj, Górka, Charbrowo, Charbrowski Bór, Cegielnia Charbrowska, Krakulice, Podroże, Brzeście, Komaszewo, Wrześcienko, Szczenurze, Dychlino, Łebieniec, Steknica, Sarbsk, Dymnica, Ulinia, Nowęcin, Żarnowska, Maszewko, Bargędzino, Gąska, Kopaniewo, Nieznachowo, Roszczyce, Zdrzewno, Wojciechowo, Strzeszewo.

Mapa dojazdu