Wiadomości

Stężenie pyłu PM10. Informacja dla powiatu kościerskiego i miasta Gdańska

Zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Gdańsku informuje o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Międzynarodowy Dzień Lasów Państwowych. Co liczby mówią o lasach na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Najwięcej drewna w Polsce pochodzi z pomorskich lasów. W województwie pomorskim lasy zajmują prawie 670 tys. hektarów. Najbardziej zalesiony jest powiat bytowski, a najmniej malborski. Czego jeszcze dowiemy się o pomorskich lasach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Gaik, równonoc i Jare Święto. Jak kiedyś czczono pierwszy dzień wiosny i które obrzędy przetrwały do dzisiaj?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca 2020 r., ale to dzień wcześniej możemy zaobserwować równonoc wiosenną, czyli moment kiedy dzień tak wydłuży się po zimie, że będzie trwać dokładnie tyle samo co noc. Mitologie Słowian i podania sprzed wieków pełne są opisów obrzędów i wierzeń związanych właśnie z wiosennym przesileniem.

Bądź eko. Sprawdzone sposoby na to, jak nie marnować jedzenia [ROZMOWA]

Co zrobić z wodą po gotowaniu fasoli, a co ze usychającym serem i wędlinami? O tym, jak wykorzystać wszystko, co mamy w lodówce, by nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze rozmawiamy z Olgą Borkowską, kucharką i propagatorką zdrowego odżywania.