Czarna jagoda we własnym soku

Przygotowanie:
Przepis na czarną jagodę we własnym soku znajduje się w książce „Z działki na stół i do spiżarni" z 1982 roku w rozdziale „Przetwory pasteryzowane z owoców" – owoce jagodowe pasteryzowane w soku własnym. Wszystkie owoce pasteryzowane we własnym soku mogą być wykorzystane do dalszego przerobu na innego rodzaju przetwory. Owoce pasteryzowane we własnym soku mogą być po dosłodzeniu podane jako deser lub wykorzystane do przygotowania zupy owocowej.


Uwagi:
Czarna jagoda (Vaccinium myrtillus), licznie występująca na Kociewiu na terenie Borów Tucholskich, swoją nazwę zawdzięcza ciemnej barwie owoców. Jest to niska liściasta krzewinka osiągająca wysokość około pół metra. Owoce jagody czarnej mają właściwości lecznicze, gdyż zawierają przeciwutleniacze oraz witaminy B1, C, prowitaminę A, garbniki i kwasy roślinne.
Ponieważ jagody, zioła i grzyby rosną na terenie całego kompleksu leśnego Borów Tucholskich, mieszkańcy tych terenów często korzystali z bogactw natury. Do zbioru jagód wykorzystywano specjalne grzebienie. Następnie jagody gromadzono w plecionych koszykach wykonanych z korzeni sosnowych. Po zbiorze gospodynie przygotowywały z nich różnego rodzaju przetwory, desery, soki oraz zupy.
Na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego od 24 marca 2009 r.


Trudność: Prosty