Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/80cfe695-3629-4be3-a349-d6c7a5dc9135.jpg W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Fot. Aleksander Olszak

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.

 

Przejazd miał na celu sprawdzenie nowej infrastruktury. Na pokładzie pociągu byli obecni m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, przedstawiciele PLK S.A. i Przewozów Regionalnych oraz lokalni samorządowcy i dziennikarze.

 

Inauguracyjny przejazd

Punktualnie o 9.15 ze słupskiej stacji odjechał pierwszy poza sezonem letnim pociąg osobowy do ustki. –Tym przejazdem inaugurujemy całoroczne pociągi do Ustki. Liczę na to, że połączenie będzie sukcesem – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Zaproszeni goście zwracali uwagę na komfort jazdy po nowych torach. „Pociąg jedzie zdecydowanie szybciej i ciszej. Brak charakterystycznego stukotu na złączach” chwalili. Skład zatrzymywał się na każdym przystanku. Sprawdzana była informacja na peronach oraz to, czy są wywieszone rozkłady. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale linia jest gotowa do wpuszczenia na nią ruchu.

Pociąg specjalny na stacji w Ustce. Fot. Aleksander Olszak

Na usteckim peronie skład obserwowali mieszkańcy. – Połączenie kolejowe na pewno się przyda. Dzięki temu będę szybciej docierać do pracy w Słupsku. Tym bardziej, że pracuję na północy miasta, czyli tam, gdzie jest nowy peron – mówi mieszkanka Ustki. A inny mieszkaniec dodaje – Może dzięki temu w zimie przyjedzie do nas więcej turystów i miasto będzie żyło cały rok, a ne tylko w lecie. Fot. Aleksander Olszak

Impulsem nad morze

Do tej pory pociągiem regionalnym do Ustki można było dojechać tylko w letnie wakacje. – Mieszkańcy regionu i lokalni przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali się do samorządu województwa o uruchomienie całorocznych połączeń. Teraz, po zakończeniu modernizacji linii, udało się nam to zrobić – zaznaczył Mieczysław Struk. Modernizacja linii ze Słupska do Ustki to dobry przykład współpracy samorządu wojewódzkiego i Polskich Linii Kolejowych. Warto też dodać, że w Ustce powstaje jeden z węzłów integracyjnych, gdzie będą możliwe wygodne przesiadki z pociągów do lokalnych autobusów i usteckiej komunikacji miejskiej.

 

Remont za ponad 200 mln zł

Linia kolejowa pomiędzy Słupskiem a Ustką została wyremontowana dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na kwotę ponad 200 mln zł. Ułożone zostały nowe tory, wyremontowane mosty, wiadukty i przepusty. Przebudowane zostały wszystkie przejazdy kolejowe. Nowe, wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągów. Początkowo pociągu pojadą z prędkością 80 km/h, a docelowo prędkość będzie podwyższona do 100 km/h. Dzięki likwidacji barier, będą one również w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wybudowane zostały także dwa nowe przystanki – Słupsk Północny oraz Ustka Uroczysko.

 

Ruszamy w niedzielę

Rozkładowe kursy z pasażerami pociągi rozpoczną od niedzieli 15 grudnia 2019 r. Na linię wyjedzie 14 par pociągów dziennie. Będą kursować co godzinę, od 5.30 do 18.30, a podróż potrwa 20 minut – Zapraszam wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i turystów do pociągów. Do końca roku przejazdy będą bezpłatne – zaznaczył marszałek Struk. Od 1 stycznia przejazd koleją Doliny Słupi będzie kosztować 5 zł, a bilety miesięczne będą o ok. 50 zł tańsze niż u przewoźników autobusowych. Do czasu wybudowania mijanki w Charnowie, pociągi będą obsługiwane jednostkami EN57. Potem na linię wjadą składy typu Impuls. – Mam dobrą informacje. Właśnie odbieramy kolejne dwa składy typu Impuls, które przyjadą na Pomorze w przyszłym tygodniu – poinformował marszałek.

Przystanek osobowy Strzelinko. Fot. Aleksander Olszak

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.